Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to jeden z rodzajów szczoteczek do mycia zębów. Urządzenie posiada akumulator, silnik emitujący drgania oraz słyszalne fale dźwiękowe, które skutecznie usuwają płytkę nazębną, bakterie oraz przebarwienia. Jak już wspomnieliśmy szczoteczka soniczna posiada akumulator, ale jakie są jej pozostałe elementy? Zbudowana jest z rączki, na której znajdziemy panel z przyciskami oraz główki z włosiem, która przenosi fale dźwiękowe. W środku rękojeści umieszczona jest elektryczna płytka sterownicza, silnik, przycisk włączający oraz cewka indukcyjna ładowarki. Jest to najnowocześniejszy typ szczoteczki elektrycznej.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną, a szczoteczką soniczną są łatwe do zidentyfikowania. Najważniejszą z nich jest technologia, jaka została zastosowana w tworzeniu obu rodzajów a także:

  • Liczba ruchów, które wykonują szczoteczki:

Liczba ruchów, jakie wykonują szczoteczki jest bardzo ważna. Dzięki odpowiedniej ilości nasze zęby są bardzo dobrze wyczyszczone i zadbane. Szczoteczki elektryczne mogą wykonywać do 10 500 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz do 40 000 ruchów pulsacyjnych. Można stwierdzić, że jest to duża ilość, ale w porównaniu do szczoteczki sonicznej, ilość ruchów w urządzeniu elektrycznym jest dosyć mała. Szczoteczki soniczne, a zwłaszcza jej najlepsze modele, mogą wykonywać nawet 96 000 ruchów sonicznych na minutę, dzięki czemu jeszcze lepiej usuwają płytkę nazębną, osady oraz przebarwienia.

  • Rodzaj główki czyszczącej:

Szczoteczka elektryczna zawiera okrągłą główkę, wykonującą ruchy zwrotne, oscylacyjne i pulsacyjne. Jest to zdecydowanie lepszy wybór niż zwykła szczoteczka do zębów. Szczoteczka soniczna posiada główkę podłużną, która wykonuje ruchy wymiatające. Taki rodzaj sprawia, że można z łatwością i większą dokładnością czyścić dalsze partie naszej jamy ustnej, niż w przypadku szczoteczki elektrycznej.

 

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Przy wyborze naszej pierwszej szczoteczki sonicznej musimy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Szybkość działania

Jak już wyżej wspomnieliśmy, szczoteczka soniczna wykonuje nawet do 96 000 ruchów na minutę, dzięki czemu nasza jama ustna będzie dokładnie wyczyszczona. Aktualnie najlepszymi szczoteczkami na rynku są: Smilesonic EX, posiadająca tryby pracy, które pozwalają na wykonywanie od 62 000 ruchów do nawet 96 000 ruchów na minutę oraz Philips Sonicare DiamondClean, która wykonuje do 62 000 ruchów na minutę.

  • Wytrzymałość:

Ważny aspektem, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze szczoteczki jest jej wytrzymałość. Zwyczajny czas pracy to 2-3 tygodnie, jeżeli założymy iż korzystamy z niej 2 razy dziennie po 2 minuty. Najlepsze modele mogą wytrzymać nawet do 10 tygodni bez potrzeby ich ponownego ładowania.

  • Tryby pracy:

Naszą uwagę powinny zwrócić szczoteczki posiadające tryby, w przypadku których wiemy, ze będą przez nas używane. Większość szczoteczek posiada 5 trybów: wybielający, polerujący, ochraniający, delikatny oraz czyszczący. Każdy z nich może różnić się ilością wykonywanych ruchów na minutę.

W naszej nowoczesnej klinice stomatologicznej pomożemy dobrać szczoteczkę dostosowaną do Twojej jamy ustnej. Jesteśmy dla Ciebie na każdym etapie współpracy z nami. Pracujemy z doświadczonymi ekspertami w dziedzinie leczenia zębów.

 

Szczoteczka soniczna – efekty

  • usunięcie płytki nazębnej z miejsc, do których ciężko dotrzeć zwyczajną szczoteczką,
  • uczucie świeżości w jamie ustnej przez bardzo długi czas,
  • redukcja przebarwień,
  • polepszenie stanu zdrowia naszych dziąseł.

 

Szczoteczki soniczne są aktualnie najbardziej polecanymi urządzeniami, przez dentystów do mycia zębów. Mogą być stosowane przez wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Używanie jej na pewno pozwoli nam na polepszenie stanu naszej jamy ustnej.

 

Tekst sponsorowany: Dentysta Bemowo – klinika stomatologiczna DENT-SM – https://www.dentsm.pl