Leczenie zębów w ciąży

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres, w którego trakcie kobieta musi zrezygnować nie tylko leków, ale i wielu zabiegów. Wszystko ze względu na bijące w niej małe serduszko, które wymaga szczególnego traktowania. Okazuje się jednak, że powinna ona całkowicie rezygnować z wizyt u stomatologa. Przeczytaj i dowiedz się, jakie zabiegi u dentysty może mieć kobieta w ciąży!

Czy kobieta w ciąży może leczyć zęby?

Wbrew pozorom częste wizyty u stomatologa zaleca się zwłaszcza kobietom w ciąży. Zachodzące w tym czasie ich organizmie zmiany hormonalne są główną przyczyną pogorszenia się stanu zębów. Jeżeli więc ciężarna kobieta zastanawia się, czy powinna udać się na wizytę do dentysty – odpowiedź brzmi: tak. Im wcześniej zastosowane zostanie leczenie, tym większe szanse na bezproblemowe zlikwidowanie go. Dlatego też w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka, przyszła mama powinna odwiedzać stomatologa minimum raz na każdy trymestr.

Jakie zabiegi u dentysty można mieć w ciąży?

Zdaniem wielu lekarzy najbardziej leczeniu zębów w ciąży sprzyja drugi trymestr. Z kolei w ostatnim trymestrze istnieje ryzyko, że leczenie dentystyczne może się okazać dla pacjentki niewygodne – ze względu na pozycję leżącą w fotelu. Jakim natomiast zabiegom może się poddać ciężarna kobieta? Są to:

  • Leczenie próchnicy w ciąży – można je podjąć na każdym etapie rozwoju płodu, a wręcz nawet i trzeba – próchnica ma bowiem niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Do tego stopnia, że nieleczone ubytki próchnicze zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.
  • Zatrucie zęba w ciąży – biorąc pod uwagę, że stany zapalne są niebezpieczne dla płodu – kobieta w ciąży powinna poddać się zabiegowi zatrucia zęba jak najszybciej. Nie trzeba się go również obawiać. Zatrucie zęba u kobiety w ciąży jest w 100% bezpieczne.
  • Leczenie kanałowe zęba w ciąży – zaleca się unikać leczenia kanałowego w ciąży. Jeżeli natomiast wymaga tego sytuacja, zaleca się je wykonać w ostatnim trymestrze ciąży – im później, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Ze względu na konieczność wykonania zdjęcia RTG, poleca się również wybór gabinetu wyposażonego w nowoczesny sprzęt, który ograniczy ryzyko narażenia na promieniowanie rentgenowskie.
  • Prześwietlenie zęba w ciąży – przyszła mama powinna unikać narażania siebie i dziecko na promieniowanie rentgenowskie. Może ono bowiem uszkodzić jego rozwój. Dlatego też, decydując się na wykonanie zdjęcie RTG zęba w ciąży, należy zachować wszelkie środki ostrożności. Najlepiej będzie wykonać tzw. małoobrazkowe zdjęcie RTG. W trakcie prześwietlenia konieczne będzie również nałożenie ołowianego fartucha ochronnego na brzuch. Nie można również zapomnieć o kołnierzu ochronnym na szyję pacjentki.
  • Piaskowanie zębów w ciąży – kobietom w ciąży zaleca się regularne piaskowanie zębów. Dzięki temu z płytki nazębnej usunie się bakterie próchnicy i kamienia nazębnego. Dlatego tez paniom w ciąży poleca się wykonywanie skalingu przynajmniej 2 razy w trakcie oczekiwania na dziecko.
  • Wyrywanie lub usuwanie zębów w ciąży – kobiety w ciąży nie powinny poddawać się zabiegowi usuwania zębów. Jeżeli natomiast wymaga tego sytuacja – należy z tym poczekać do drugiego, a nawet i ostatniego trymestru.
  • Plombowanie zęba w ciąży – Zabieg ten powinien być wykonywany wyłącznie, jeżeli jest taka konieczność. Jednak i wtedy w trakcie zabiegu należy zwrócić uwagę na to, by dostosować stosowane w jego trakcie leki w taki sposób, by nie zaszkodzić zdrowiu dziecka.
  • Znieczulenie w ciąży – przyszłej mamie można w trakcie zabiegu podać środek znieczulający – należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego środka znoszącego ból. Kobieta w ciąży nie powinna przyjmować preparatów obkurczających naczynia krwionośne, co mogłoby spowodować niedokrwienie mięśnia macicy.

Jakich zabiegów kobieta w ciąży powinna unikać?

Do grona takich zabiegów należy m.in. wybielanie zębów w ciąży, które odradza się przyszłym mamom. Głównym tego powodem jest ogromna ilość silnych substancji chemicznych w preparatach, które stosuje się do wybielanie zębów. Istnieje ryzyko, że mogą one zaszkodzić ciąży.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.fabdent.pl