Co zrobić, kiedy drewniana podłoga wymaga ratunku – cyklinować czy zdecydować się na nową?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewniane podłogi często gościły w naszych domach i mieszkaniach. Pakiety układaliśmy w fantazyjne wzory, zdecydowaliśmy się na mozaiki lub wybieraliśmy deski z litego drewna.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewniane podłogi często gościły w naszych domach i mieszkaniach. Pakiety układaliśmy w fantazyjne wzory, zdecydowaliśmy się na mozaiki lub wybieraliśmy deski z litego drewna. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mimo tego, że wiele osób marzy o drewnianej posadzce, kwota, jaką musimy zapłacić za taką podłogę, bywa często przytłaczająca. W momencie, gdy kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, bardzo często stoimy przed dylematem – co należy zrobić z drewnianą podłogą, która nie wygląda już najlepiej? Wiele osób decyduje się na zakrycie jej innym rozwiązaniem, ale ciągle jeszcze warto rozważyć jej cyklinowanie. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tymi opcjami. Zachęcamy do lektury.

Co warto wiedzieć na temat cyklinowania?

Cyklinowanie parkietu to zabieg, który pozwala nam na zeszlifowanie wierzchniej warstwy zabezpieczającej nasze drewno oraz tym samym możemy usunąć różnego rodzaju wgniecenia, zadrapania oraz plamy. Oczywiście sytuacja dotyczy tylko i wyłącznie w naturalnego surowca, jakim jest drewno. Panele laminowane zupełnie nie nadają się do tego typu zabiegów, po prostu cykliniarka usunęłaby decor. Dodatkowo należy wspomnieć, że więcej razy będziemy mogli odnawiać podłogę wykonaną z desek jednorodnych, ale zawsze Musimy pamiętać, że każdorazowa renowacja przy użyciu cykliniarki doprowadza do starcia około 2 mm w naszej posadzki.

Oczywiście w ten sposób przeprowadzony zabieg pozwoli nam na odświeżenie naszej drewnianej podłogi. Wcale nie musimy się obawiać, że jeżeli na naszej posadzce są widoczne różnego rodzaju szpary, ruchome klepki lub inne niedogodności, że przeprowadzenie zabiegu nie będzie tutaj możliwe. Po cyklinowaniu z powodzeniem będziemy mogli uzupełnić różnego rodzaju ubytki, a tym samym nadać naszej podłodze doskonały wygląd. Rzecz jasna w sytuacji, kiedy drewniana podłoga jest mocno zniszczona, obserwujemy, że deski lub klepki parkietu mogły mieć dłuższy kontakt z wilgocią, cyklinowanie podłogi wtedy nie będzie możliwe.

Koniecznie musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cyklinowanie wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, czy jesteśmy na etapie gruntownego remontu mieszkania, Czy decydujemy się tylko na odświeżenie naszej podłogi, nasze lokum będziemy musieli opuścić na kilka dni. dodatkowo koniecznie należy usunąć wszystkie sprzęty i meble znajdujące się na podłodze. Ponadto Należy również pozbyć się dekoracje na oknach czy ścianach.

Ogólne zasady głoszą, że cyklinowanie drewnianej podłogi powinno odbywać się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Naturalnie wszystko zależy od stopnia uszkodzenia naszej posadzki.

Kiedy konieczna będzie nowa podłoga?

Niejednokrotnie cyklinowanie staje się zabiegiem, który zupełnie nas nie interesuje. Oczywiście możemy podjąć taką decyzję, że najlepiej czas na nową podłogę. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ułożenie nowej posadzki na starych deskach, co tym samym w pewnym stopniu ograniczy koszty wymiany podłogi. Pamiętajmy, że takie działania sprawią, że nasza nowa podłoga będzie leżała na stabilnym podłożu. Na drewnianą posadzkę będziemy mogli położyć praktycznie każdy rodzaj podłogi, dlatego bez względu na to, czy chcemy zdecydować się na nową warstwę drewna, wybrać panele laminowane, panele winylowe, wykładzinę, czy jeszcze inne rozwiązanie, może okazać się dobrym pomysłem. Osobiście jednak uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie renowacja podłogi wykonywanej z drewna, gdyż będziemy mogli wtedy cieszyć się nim przez dłuższy czas, a jak wiadomo, drewno jest również wyjątkowo trwałe i solidne.

Podsumowanie

Niekoniecznie musimy się zniechęcać, gdy czeka nas renowacja drewnianej posadzki. Cyklinowanie podłogi wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, a także trzeba około czterech dni, ale niewątpliwie efekt będzie w pełni zadowalający, a my będziemy mogli cieszyć się piękną i solidną podłogą przez kolejne długie lata.