Czy rozstępy można usunąć całkowicie?

Rozstępy są jednym z wielu defektów kosmetycznych, który dotyka kobiet. Czy istnieją jednak skuteczne metody na to, aby się ich pozbyć?

Szacuje się, że rozstępy ma około 70 proc. kobiet i około 40 proc. mężczyzn. Te zmiany, które przypominają białe albo czerwonawe prążki na skórze, widoczne są przede wszystkim na udach, pośladkach, biuście oraz na brzuchu, ale mogą pojawiać się też w rejonie pleców i obręczy barkowej.

Jak powstają rozstępy?

Do powstania rozstępów dochodzi wtedy, gdy w skórze zrywają się łączące ją włókna elastyczne – kolagenu oraz elastyny. Wynika to głównie z nadmiernego rozciągnięcia skóry albo z ich osłabienia.

Na rozstępy najbardziej narażone są kobiety w ciąży, osoby z nadwagą i otyłością, uprawiające ćwiczenia kulturystyczne, szybko rosnąca młodzież. Również mogą one towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym.

Rozstępy możemy podzielić na dwa rodzaje – świeże, które mają odcienie czerwieni ze względu na miejscowe procesy zapalne mające na celu naprawę skóry, a także białe, czyli zanikowe, które są efektem zerwania tkanek.

Czy rozstępy można zlikwidować?

Usunięcie rozstępów nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Warto wskazać, że najlepsze efekty uzyskać możemy w pierwszym etapie, czyli wtedy, gdy zmiany są jeszcze świeże. Istnieje wtedy szansa na regenerację skóry, ale także w drugim, zanikowym etapie możemy zmniejszyć widoczność prążków.

W sklepach możemy znaleźć wiele kosmetyków obiecujących zmniejszenie widoczności rozstępów na skórze. Niestety, efekty ich stosowania są najczęściej niezbyt satysfakcjonujące. O wiele lepsze rezultaty możemy uzyskać dzięki zabiegom medycyny estetycznej, których celem jest usuwanie rozstępów Lublin to jedno z wielu miast na mapie Polski, gdzie są one dostępne.

Wśród najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów w gabinetach medycyny estetycznej znajdują się głębokie peelingi, mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa, a także zabiegi z wykorzystaniem lasera. Zabiegi te prowadzi się w seriach, ponieważ wtedy można uzyskać najlepsze efekty – znaczne wygładzenie oraz wyrównanie kolorystyki rozstępów i przy tym ujędrnienie skóry, która wygląda wtedy na młodszą i zdrowszą.