Dekoracyjne i praktyczne – wybieramy odpowiednie lampy do salonu

Dekorowanie salonu powinno polegać nie tylko na dobraniu interesujących mebli i tekstyliów takich jak zasłony czy poduszki. Nie zapominajmy też o tym, jak duże znaczenie ma właściwe oświetlenie tego pomieszczenia. Jak zatem dobrać dekoracyjne, a przy tym praktyczne lampy do salonu?

Wiele osób popełnia szereg błędów przy doborze właściwych artykułów oświetleniowych przeznaczonych do salonu. Głównym problemem jest w tym przypadku kupowanie lamp niepasujących do aranżacji danego wnętrza. Także pojawia się problem związany z brakiem funkcjonalności lamp, który może wynikać z kolei z faktu, że przy ich doborze zwróciliśmy zbyt dużą uwagę na ich wartości estetyczne.

Kluczem do zadowolenia jest wybranie oświetlenia, które będzie jednocześnie łączyło w sobie estetykę oraz praktyczność. O czym warto wtedy pamiętać?

Postaw na różne źródła światła

Tylko jedna lampa w salonie? To za mało, aby korzystać z niego komfortowo. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by wybrać co najmniej dwie – lampę sufitową oraz stojącą, która będzie stanowiła dodatkowe źródło światła we wnętrzu. Może być to lampa podłogowa umieszczona przy kanapie, ale również lampa stojąca na komodzie.

Niekiedy w salonach umieszcza się też inne źródła światła, na przykład kinkiety czy oczka mające na celu oświetlenie ścian lub podświetlenie mebli.

Zwróć uwagę na funkcje lampy

To szczególnie ważne w przypadku lamp stojących – jeśli poszukujemy modelu, który będzie pomocny podczas czytania, warto wybrać ten z reflektorem kierowanym w daną stronę.

Lampa może być też wyposażona w funkcje ściemniania, która pozwala na dopasowanie natężenia światła do naszych indywidualnych preferencji. Niektórzy producenci pozwalają nawet na zmianę barwy światła w swoich lampach – warto zwrócić uwagę na lampy Philips, które posiadają taką możliwość.

Postaw na dobre materiały

Nie zapominajmy też o tym, jak ważne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów, aby lampa wyglądała świetnie i mogła posłużyć nam na długi czas.

Nie obawiajmy się jednak lamp wykonanych z papieru czy tworzywa – są efektowne i do tego niedrogie, dlatego jeśli ulegną zniszczeniu, można bez problemu wymienić klosz lub całą lampę.