Tego typu pytania zadaje sobie chyba każda osoba rozpoczynająca karierę zawodową. Prawnicy, pedagodzy, muzycy, przedstawiciele handlowi, wszyscy kalkulują i zastanawiają się, czy wybrali dobrą drogę. W przypadku fizjoterapeutów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego?
Na to, ile zarabia fizjoterapeuta, nie ma konkretnej odpowiedzi. Na wynagrodzenie ma wpływ wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest to, gdzie pracuje. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii są zatrudniani między innymi w przychodniach, szpitalach czy sanatoriach, czyli placówkach które mają kontrakt z NFZ. Ale wielu młodych terapeutów zatrudnia się także w hotelach, ośrodkach spa czy prywatnych gabinetach. Teoretycznie wykonują tę samą pracę, poświęcają swoim pacjentom tyle samo czasu i energii, jednak ich wynagrodzenie jest diametralnie różne.
Średnia pensja w zawodzie fizjoterapeuty wynosi ok. 1800 złotych netto. Z kolei 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia ponad 2100 złotych netto. Najniższe zarobki, które otrzymuje około 25% fizjoterapeutów, wynoszą ok. 1500 złotych netto. Kwoty odnoszą się głównie do osób pracujących w placówkach państwowych, często mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeszcze w 2016 r. 75% fizjoterapeutów pracowało głównie na umowę o pracę. Specjaliści mogli liczyć dodatkowo na benefity od swoich pracodawców, były to m.in. dodatkowe ubezpieczenia na życie, dofinansowanie kursów i szkoleń a także karnety na zajęcia.
Specjaliści, którzy postanowili iść w kierunku prywatnej praktyki, mogą pochwalić się zarobkami w granicach 3000-4000 złotych netto miesięczne. Jak widać różnica jest diametralna. Dlatego wiele młodych osób stara się o pracę w tej drugiej grupie, często otwierając także swoje własne gabinety.
Początki bywają trudne, a jeśli chcemy, by gabinet przynosił dobre zarobki, musimy pamiętać, że trzeba na to czasu, wytrwałości i odpowiednich środków – nie tylko finansowych. Dobry start ułatwi nam program do obsługi gabinetu rehabilitacyjnego. Łączy on w sobie wiele przydatnych funkcji np. recepcji, kalendarza, jak i miejsca na elektroniczną dokumentację medyczną. Można tworzyć w nim również raporty finansowe, prowadzić ewidencję wyposażenia gabinetu, a także narzędzi jednorazowego użytku. System dodatkowo przypomina pacjentom o nadchodzących wizytach.