Sprężone powietrze nazywane jest „czwartym medium” i jest tak istotne, jak woda, gaz i prąd. Jego zastosowanie wykracza daleko poza przemysł – wykorzystywane jest także w szpitalach czy laboratoriach! Z myślą o tego typu placówkach powstały właśnie kompresory typu scroll. Jak działają, jak są zbudowane i co sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się w tak wrażliwych warunkach pracy? Wyjaśniamy!
Co to jest kompresor scroll?
Kompresor scroll to rodzaj spiralnej sprężarki powietrza. Ta z kolei jest typem sprężarki wyporowej (działającej w oparciu o posuwisty ruch tłoka) i bywa nazywana sprężarką mimośrodkową.
Sposób działania sprężarki spiralnej opatentowano już na początku ubiegłego wieku. Jednak zaawansowane prace technologiczne trwają dopiero kilka dekad. Początkowo sprężarki spiralne wykorzystywane były głównie w chłodnictwie oraz w HVAC – do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
Współcześnie zastosowanie sprężarek spiralnych jest znacznie szersze. Pojawiają się nowe możliwości techniczne i technologiczne i tak opracowywane np. przez markę BOGE kompresory scroll wspierają pracę placówek medycznych i odgrywają ważną rolę w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia!
Jak działają kompresory typu scroll?
Podstawą funkcjonowania kompresorów typu scroll jest zasada działania sprężarek spiralnych, która z kolei opiera się na mechanizmie działania spirali Archimedesa. Głównym elementem sprężarek scroll są dwie spirale, które współpracują ze sobą.
Jedna z nich jest na stałe unieruchomiona, a druga porusza się tzw. ruchem mimośrodkowym. Dzięki temu ruchowi wciąż zmniejszana jest przestrzeń między spiralami, co umożliwia sprężenie się gazu. Metalowe spirale kompresora scroll nie mają ze sobą kontaktu, więc nie dochodzi do tarcia. Dodatkowo proces sprężania powietrza nie wiąże się ze zmianą momentu obrotowego (jak np. w kompresorach tłokowych), więc jest niemal pozbawiony drgań i hałasu!
Do czego wykorzystuje się kompresory scroll?
- Zalety sprężarek scroll takie jak wysoka wydajność chłodnicza sprawiają, że są to urządzenia stosowane na sporą skalę m.in. w systemach klimatyzacji i instalacjach chłodniczo-mroźniczych jako sprężarki czynnika ziębniczego.
- Kompresory typu scroll wykorzystuje się także w pompach ciepła, które od jakiegoś czasu służą z powodzeniem do ogrzewania budynków (ale pełnią też funkcję klimatyzacji) – w tym zastosowaniu również mają podnosić takie parametry jak wydajność chłodnicza, która przekłada się na wyższą sprawność pompy przy obniżeniu poboru energii.
- I wreszcie sprężarki scroll stosuje się w placówkach medycznych i różnego rodzaju laboratoriach (dostarczają powietrze do np. respiratorów, aparatów anestezjologicznych czy narzędzi dentystycznych). W takim wypadku muszą być jednak odpowiednio dostosowane do potrzeb sektora medycznego. W tym obszarze specjalizuje się marka BOGE – niemiecki producent systemów sprężonego powietrza, jeden z głównych dostawców firm na całym świecie!
Czym charakteryzują się kompresory typu scroll BOGE?
Kompresory typu scroll od marki BOGE to linia urządzeń BOGE EO. Marka zawsze stara się odpowiadać na potrzeby swoich klientów i tak było także tym razem. Przed debiutem serii kompresorów EO na rynku brakowało sprężarek w pracujących w mniejszym i średnim zakresie wydajności (≤22 kW), które jednocześnie byłyby tak ciche, że mogłyby pracować w pobliżu stanowiska. Teraz tak wrażliwe środowiska jak gabinety medyczne, sale i oddziały szpitalne czy laboratoria mogą korzystać z kompresorów BOGE!
Jakie są podstawowe parametry techniczne sprężarki scroll od BOGE?
- Wydajność (FAD): 0,62 do 2,48 m3/min
- Ciśnienie tłoczenia: 11 bar
- Moc silnika: 5,5-22 kW
- Sposób chłodzenia: powietrze
Jak działa kompresor scroll od BOGE?
Zasada działania kompresorów scroll od BOGE opiera się na konstrukcji sprężarki spiralnej. Tak więc powietrze pobierane z zewnątrz zostaje zmuszone do zmniejszenia swojej objętości w przestrzeni między spiralami, dzięki czemu rośnie jego ciśnienie.
Sprężarka scroll od BOGE nie wymaga wykorzystywania oleju, a chłodzenie następuje poprzez dostęp powietrza. Dzięki zastosowaniu dwuetapowej chłodnicy końcowej sprężonego powietrza możliwe jest podniesienie wydajności całego układu. Na uwagę zasługuje też nowoczesne sterowanie mikroprocesorowe, czyli Focus Control 2.0.
Dodatkowo producent BOGE przewiduje zwiększenie zapotrzebowania na sprężone powietrze, dlatego w jednej obudowie można zmieścić nawet cztery kompresory scroll.
Jakie zalety ma kompresor scroll od BOGE?
- W 100% bezolejowe sprężone powietrze – kompresory scroll BOGE nie wymagają smarowania olejem. Sprężone powietrze jest czyste i bezpieczne dla pacjentów, a jednocześnie odpada konieczność kosztownej filtracji.
- Możliwość instalacji w pobliżu stanowiska pracy – kompresory scroll od BOGE pracują bardzo cicho i nie wytwarzają drgań oraz wibracji. Mogą zostać zamontowane w gabinecie czy w laboratorium i nie przeszkadzają w pracy.
- Wygodne sterowanie – dzięki sterownikowi mikroprocesorowemu możliwe jest zarządzania pracą nawet czterech urządzeń, a ułatwia to wyświetlacz LCD.
- Niewielkie rozmiary – kompresory scroll BOGE nie zajmują dużo miejsca, nawet jeśli są połączone ze zintegrowanym osuszaczem sprężonego powietrza i pojemnym zbiornikiem, nadal mogą być instalowane w miejscu pracy.
- Niewielkie koszty eksploatacji – dzięki prostej, modułowej budowie oraz całkowitemu wyeliminowaniu oleju sprężarka BOGE jest ekonomiczna w utrzymaniu – stałe koszty serwisowe są obniżone do minimum.
FAQ:
Jakie zalety ma sprężarka typu scroll?
Główne zalety sprężarki scroll to: wysoka wydajność chłodnicza (tak ważna np. dla klimatyzacji), cicha praca bez drgań i wibracji, brak konieczności stosowania oleju (a więc wysoka jakość sprężonego powietrza odpowiednia do zastosowań medycznych), modułowa budowa, bezawaryjna praca i sprawne serwisowanie.
Gdzie wykorzystuje się kompresory typu scroll?
Kompresory scroll wykorzystuje się w placówkach medycznych i laboratoriach (np. do respiratorów czy aparatury stomatologicznej), ale także w klimatyzacji i instalacji pomp ciepła oraz w sektorze chłodniczo-mroźniczym.
Jak działa sprężarka typu scroll?
Sprężarka scroll to rodzaj sprężarki spiralnej – powietrze jest wtłaczane między spirale (z których jedna się porusza) i tam ulega sprężeniu. Elementy te nie ocierają się o siebie, więc nie ma potrzeby stosowaniu oleju i nie wpływa na to żadne spadki wydajności.