Dieta kapuściana – czy jest skuteczna?

O diecie kapuścianej zrobiło się głośno kilkanaście lat temu. Po ponad dekadzie kontrowersyjny plan żywieniowy stopniowo powraca do świata dietetyki, stając się jednym z wielu sposobów na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Swoją popularność zawdzięcza on przede wszystkim byłemu prezydentowi Polski – Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który otwarcie mówił w mediach, że to właśnie dzięki diecie kapuścianej udało mu się schudnąć. Czy naprawdę jest skuteczna i zdrowa? Sprawdzamy!

Co warto wiedzieć o diecie kapuścianej?

Dieta kapuściana, którą nazywa się także prezydencką, to zdecydowanie restrykcyjny sposób na pozbycie się niechcianych kilogramów. Plan żywieniowy, jak z pewnością się domyślasz, bazuje przede wszystkim na kapuście, w szczególności przygotowanej z niej zupy. Warto zaznaczyć, że jadłospis należy stosować przez krótki czas! Długotrwała zmiana nawyków żywieniowych może prowadzić nie tylko do niedoborów, ale także poważnych problemów ze zdrowiem. Zasady diety kapuścianej są dość proste. Przez około 7 dni należy jeść przede wszystkim zupę kapuścianą przygotowywaną z cebuli, papryki, pomidorów, kapusty, marchewki, selera i grzybów. Oprócz niej można włączyć do codziennego menu inne warzywa i owoce, wołowinę, rybę, kurczaka oraz odtłuszczone mleko. Oczywiście, w odpowiednich ilościach.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki diecie kapuścianej?

Dieta kapuściana to po prostu jeden z wielu sposobów na zrzucenie niechcianych kilogramów. Twórcy twierdzą, że dzięki niej można stracić nawet do 4,5 kg w ciągu tygodnia! Sekret jej skuteczności tkwi wyłącznie w mocnym ograniczeniu kalorii, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej. Niestety nie przeprowadzono dokładnych badań, które mogłyby potwierdzić skuteczność diety prezydenckiej. Warto pamiętać, że jest ona planem krótkotrwałym, a tym samym, jeśli wrócisz po jej zakończeniu do poprzednich nawyków żywieniowych, to wraz z nimi powróci utracona masa ciała.

Dieta kapuściana a zdrowie

Zastanawiasz się, czy dieta kapuściana jest zdrowa? Choć nie należy ona do grupy tak zwanych głodówek, to spożywane dziennie dania nie dostarczają organizmowi zbyt wiele kalorii. To z kolei może prowadzić do wystąpienia wielu skutków ubocznych – ogólnego osłabienia, braku energii, problemów z koncentracją czy zawrotów głowy. Warto także pamiętać, że żaden sposób odżywiania, który zakłada spożywanie wyłącznie jednej grupy składników odżywczych to prosta droga do wystąpienia niedoborów, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz ryzyka pojawienia się efektu jo-jo. Jedzenie tych samych potraw przez długi czas prowadzi po prostu do przejedzenia.

Jeśli marzysz o pozbyciu się zbędnych kilogramów w zdrowy sposób, poznaj ofertę cateringu dietetycznego WygodnaDieta.pl. Firma oferuje codzienną dostawę pięciu zbilansowanych, smacznych posiłków o konkretnej kaloryczności. Dieta pudełkowa to dobry sposób na odchudzanie, wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, poznanie nowych smaków oraz zaoszczędzenie czasu.