Jak ubezpieczyć się przed wyjazdem do Tunezji?

Tunezja stanowi doskonały kierunek turystyczny dla miłośników gorącego klimatu i poznawania odmiennych kultur. Niezależnie od tego, gdzie udajemy się na wakacje, należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne i inne środki ostrożności. Tunezja nie stanowi pod tym względem wyjątku. Oto krótki poradnik przydatny przed wyjazdem do tego kraju.

Warunki wjazdu do Tunezji

Polacy mogą swobodnie udawać się do Tunezji na okres do 90 dni bez obowiązku posiadania wizy. To bardzo wygodne z punktu widzenia podróżników i turystów. Warto jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą paszport, który będzie ważny jeszcze przez 3 miesiące po planowanym opuszczeniu tego ciepłego kraju. W przeciwnym razie przybysz z zagranicy może nie zostać do niego wpuszczony.

Rekomendowane szczepienia

Każdy, kto interesował się wyjazdami do bardziej egzotycznych krajów, z pewnością słyszał o tak zwanej „klątwie Faraona”, która wbrew nazwie nie dotyczy wyłącznie Egiptu. Zdecydowanie odmienny klimat i odległość geograficzna powodują, że na miejscu funkcjonuje inna flora bakteryjna. Dolegliwości pokarmowe w trakcie pobytu w Tunezji nie będą zatem niczym niezwykłym, ale można im dość łatwo zapobiec. Wystarczy dokładnie myć i obierać spożywane warzywa i owoce, a także korzystać wyłącznie z butelkowanej wody, również do mycia zębów. Kilka podstawowych zasad higieny zapobiegnie niemiłym niespodziankom.

Tunezja nie jest krajem, w którym obowiązuje szczególne zagrożenie chorobami tropikalnymi, ale zaszczepienie się odpowiednio wcześnie przed wyjazdem oznacza ograniczenie niepotrzebnego ryzyka. Wskazane przez MSZ w szczepienia dotyczą tężca i polio. Jeśli turysta z nich zrezygnuje, w przypadku zachorowania ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi wypłaty odszkodowania, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Środki ostrożności

Udając się za granicę, warto poznać miejscowe obyczaje, zwłaszcza jeśli tamtejsza kultura jest dość odmienna od naszej. Tunezja jest krajem muzułmańskim, dlatego w mniej turystycznych miejscach warto zrezygnować ze skąpych letnich strojów, spożywania alkoholu, a jeśli trwa Ramadan, także posiłków i napojów na oczach lokalnych mieszkańców, których w trakcie postu takie zachowanie może słusznie rozdrażnić. Odpowiedni strój obowiązuje podczas zwiedzania meczetów. Z kolei robiąc zakupy na lokalnym targu, należy negocjować cenę (o ile nie jest podana), bo tego wręcz oczekują sprzedawcy.

Ubezpieczenie turystyczne do Tunezji

Najważniejszą kwestią w przypadku wyjazdu zagranicznego, nie tylko do Tunezji, jest ubezpieczenie turystyczne. Polisa w razie potrzeby pokrywa koszty leczenia, transportu medycznego, ratownictwa, uprawnia do odszkodowania na skutek nieszczęśliwych wypadków i chroni przed roszczeniami z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Warto rozważyć także ubezpieczenie bagażu. Ponadto, w Tunezji wciąż obowiązuje zagrożenie terrorystyczne. Trudno uznać je za wyższe niż w większości krajów Europy Zachodniej, ale ten dodatkowy element polisy pozwoli turystom cieszyć się pełną ochroną.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie? Z pomocą przychodzą czytelne internetowe porównywarki, na przykład KioskPolis:

https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/?stepKey=travelDetails.

Przed wykupieniem polisy należy jeszcze dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia i zapoznać się z opiniami osób, które miały okazję skorzystać z niego w praktyce.