Dieta keto – jaki jest optymalny poziom ketozy dla utraty wagi?

Dieta ketogeniczna, to dieta składająca się ze zdrowych tłuszczów i minimalnej ilości węglowodanów i białka. Wprowadzenie jej, prowadzi do utrzymywania się organizmu w stanie ketozy, czyli pobierania paliwa z tłuszczu, a nie węglowodanów. Ketoza może okazać się zbawienna dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2, pragnących zrzucić nadmiar kilogramów lub utrzymać stałą masę mięśniową. Czy istnieje idealny poziom ketonów, który pozwala na utratę jak największej masy ciała?

Skąd biorą się ketony?

Gdy zaczynasz dietę ketogeniczną, musisz wiedzieć, że przez kilka pierwszych dni organizm czerpie jeszcze ze zmagazynowanych węglowodanów. Dopiero po ich wyczerpaniu, przechodzi do spalania tłuszczu. W jaki sposób? Organizm produkuje ketony z tłuszczu, który mu dostarczasz pod postacią pożywienia. Następnie ketony są używane jako paliwo. Ketony wydobywane są również ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej!

Odchudzanie na diecie keto

Podczas diety ketonowej, poziom ketonów waha się między 0,5 do 3,0 milimoli na litr (wykrywane z krwi). Jest to najlepszy poziom ketozy, potrzebny do spalania tkanki tłuszczowej. Poziom ketonów może być podwyższony przez cukrzycową kwasicę ketonową. Jest to jednostka chorobowa o niebezpiecznym dla życia przebiegu. Nie ma ona jednak nic wspólnego z ketozą żywieniową, bowiem dieta ketogeniczna jest dla większości ludzi bezpieczna. Przy kwasicy ketonowej poziom ketonów jest wyższy nawet o 15 razy od normy ketonów wynikających ze zmian żywieniowych.

Keto jadłospis

Do osiągnięcia optymalnego poziomu ketonów, niezbędne jest wyeliminowanie węglowodanów do minimum. W innym przypadku nie dojdzie do stanu ketozy. Przyjęło się, że białko i węglowodany to maksymalnie 25% dobowego pożywienia na tej diecie. Jadłospis diety ketogenicznej nie musi być jednak aż tak bardzo restrykcyjny – zwłaszcza na początku! Możesz wypróbować egzogennych ketonów, czyli suplementy ketonowe. Podnoszą one poziom ketonów, choć nie wiadomo czy pomagają w utracie wagi. Jest to jednak dobry pomysł, gdy nie potrafimy od razu porzucić węglowodanów.

Jak mierzyć ciała ketonowe?

Pomiar ciał ketonowych nie jest skomplikowany. Wymaga od Ciebie jednak posiadania mierników. Najpopularniejszą, a zarazem najdokładniejszą metodą jest pomiar ketonów z krwi. Nie wiadomo jeszcze kiedy najlepiej wykonać badanie, ale przyjmuje się, że powinno się je powtarzać o tej samej porze, do trzech godzin po posiłku. Dzięki powtarzalności wyniki będą najbardziej miarodajne. Pomiar wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi z nakłucia palca, urządzenie robi resztę.

Istnieją też mniej inwazyjne metody:

  • pomiar z moczu
  • pomiar z oddechu

Pomiar ciał ketonowych z moczu i oddechu

W celu sprawdzenia poziomu ketozy, można wykonać badanie moczu. Wygląda ono podobnie, jak test ciążowy. Pasek należy zamoczyć w moczu i chwilę odczekać. Zabarwienie paska da nam przybliżony wynik poziomu ketozy. Niestety – odwodnienie może przekłamywać faktyczny stan. Jest to najmniej dokładna metoda.

Wykrywanie ketonów przez oddech jest z kolei dość drogie. Niestety urządzenia, które wykrywają ich ilość w wydychanym powietrzu są kosztowne, zwłaszcza te, które cieszą się opinią dokładnych.

Jak często testować?

Jeśli tylko masz taką ochotę, możesz testować się codziennie. Najczęściej zaleca się to robić na początku przygody z dietą ketonową, aby sprawdzić czy organizm wszedł już w stan ketozy. Są jednak osoby, które nigdy się nie testowały, ale umiejętnie wyczuwają różnice w organizmie, a dzięki temu bezbłędnie odczytują moment, w którym poziom ketonów jest optymalny. Jeśli potrzebujesz motywacji, to takie sprawdzenie może być dla Ciebie jego źródłem.