Prasa krawędziowa CNC – co należy uwzględnić przy zakupie?

Prasa krawędziowa – jak wszystkie urządzenia obecne w zakładzie produkcyjnym – to wyspecjalizowane narzędzie, przeznaczone do wykonywania złożonych zadań. Zakup takiego sprzętu to inwestycja na lata, która ma zwiększyć potencjał warsztatu, dlatego wybór prasy powinien być przemyślaną decyzją. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prasy krawędziowej i jak dobrać idealne urządzenie do Twojego warsztatu? Poniższy artykuł pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

Nasze wymagania

W pierwszej kolejności musimy określić nasze oczekiwania wobec prasy krawędziowej. Najłatwiej to zrobić, biorąc pod uwagę parametry obrabianego materiału, który ma trafić do urządzenia. Rozmiar elementu decyduje o niezbędnej wielkości prasy krawędziowej, natomiast plastyczność materiału i jego grubość wpływają na potrzebną siłę nacisku. Równie ważne jest określenie skali produkcji. Gdy prasa ma trafić do dużego zakładu, istotnym atrybutem będzie szybkość pracy, podczas gdy dla mniejszych warsztatów ten parametr niekoniecznie będzie miał podobne znacznie. Warto również pamiętać o rozmiarach prasy, prześwicie, długości roboczej oraz przestrzeni do wybierania. To pozwoli dopasować maszynę do istniejącej linii produkcyjnej i uniknąć sytuacji, w której zakupiony sprzęt nie mieści się we wskazanym miejscu.

 

Producent

Jeżeli wiemy jakie wymagania musi spełnić prasa, możemy przystąpić do poszukiwania odpowiedniego dostawcy. Warto pamiętać, że zakup maszyny to wieloletnia inwestycja, która wiąże się ze współpracą z wybranym producentem. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest prasa, dostępne oprogramowanie, możliwość montażu pożądanych stempli, rodzaj dostarczanych matryc i swobodę zakupu części zamiennych. Urządzenie powinno pracować bez usterek przez wiele lat, ale im szybciej potencjalna awaria zostanie wyeliminowana, tym prędzej będzie można wznowić produkcję.

 

Jeżeli poszukujemy krajowego dostawcy prasa krawędziowa UPTEC, dystrybutor maszyn do obróbki metalu BiTop to świetny wybór. Gwarantuje solidność, łatwy dostęp do zaplecza warsztatowego oraz możliwość zakupu całych zestawów urządzeń z zastosowaniem podzespołów renomowanych firm. 

 

Sterowniki i oprogramowanie

Cechą wyróżniającą urządzania CNC jest obecność komputerów sterujących, które umożliwiają dowolne zaprogramowanie urządzenia. Dzięki temu prasa krawędziowa jest w stanie wykonywać szybkie, dokładne i złożone polecenia z wysoką powtarzalnością. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakładów, które produkują duże partie elementów, takie jak elementy karoserii lub części do maszyn przemysłowych. Dobór odpowiedniego oprogramowania decyduje również o dokładności, z jaką można przeprowadzić obróbkę elementu. Wyposażenie urządzenia w panel dotykowy znacznie ułatwi obsługę urządzenia, co zwiększy prędkość pracy. Jednocześnie należy pamiętać, że zakup prasy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwać urządzenie.

 

Bezpieczeństwo

Niezależnie od prędkości i wydajności prasy nie powinniśmy zapominać o zapewnieniu pracownikom bezpiecznych warunków do pracy. Prasy krawędziowe wyposażone są w wielostopniowe systemy ochrony, które obejmują osłony fizyczne, kurtyny optyczne, elektroniczne zabezpieczenia oraz czujniki laserowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia laserowe, gdyż czujniki tego typu nie spowalniają pracy, a jednocześnie zapewniają wysokie walory bezpieczeństwa. W tym przypadku maszyna zostaje zatrzymana, jeżeli jakiś obiekt znajdzie się na drodze wiązki laserowej, co zapewnia dużą dokładność systemu i redukuje praktycznie do zera możliwość zmiażdżenia kończyn przez stempel.

 

Dostawca i obsługa zamówienia

Ostatnim elementem oferty jest sposób dostawy oraz ewentualnego montażu. Jeżeli usługa ogranicza się jedynie do transportu prasy, musimy mieć możliwość ulokowania urządzenia na docelowe miejsce. Równie istotne jest wsparcie ze strony producenta lub dystrybutora, które może obejmować fachowe doradztwo, pomoc przy montażu, a nawet zapewnienie szkoleń w zakresie obsługi prasy. Więcej na temat pras krawędziowych CNC przeczytasz na: https://www.bi-top.pl/maszyny-do-obrobki-metalu/cty/prasa-krawedziowa-cnc