Lato jest piękne i czekamy na tę porę roku z utęsknieniem. Potrafi być jednak też irytujące, gdy temperatura osiąga rzadkie dla naszego klimatu wartości. To wtedy marzymy o ochłodzie, którą zapewnić może klimatyzacja. Dzisiaj coraz więcej osób ma ją we własnym domu. Co warto o tym wiedzieć?
Co wybieramy?
Klimatyzacja niejedno ma imię, bo to różne urządzenia, które dzielimy na poszczególne typy. Najpopularniejszym modelem jest tzw. split. Wymienić tu można urządzenia ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, podstropowe, kasetonowe i kanałowe. Mimo tak dużego wyboru warto wiedzieć, że do zastosowań domowych najczęściej kupowany jest klimatyzator ścienny. Jest bardzo uniwersalny, a więc można go dopasować do różnych wnętrz.
Najważniejsze parametry
Wybierając nowoczesny, doskonale dopasowany do naszego domu klimatyzator, pamiętajmy o tym, by cechował się najważniejszymi parametrami. Przede wszystkim powinien cicho pracować, szybko nagrzewać i ochładzać pomieszczenia, a poza tym dobrze, jak wyposażony jest w automatyczną regulację nawiewu. Dzięki temu nie będziemy musieli robić tego ręcznie. Poza tym ważne są takie opcje jak zdalne sterowanie, czujniki ruchu oraz energooszczędność.
Nie tylko chłód
Nie dziwi, że coraz więcej osób decyduje się na klimatyzację – ma ona bowiem wiele zalet. Kojarzy się jedynie z ochładzaniem pomieszczenia, tymczasem może je też ogrzewać, gdy temperatura spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. Jak widać, nie montuje się jej tylko na najcieplejsze dni w roku, ale też wtedy, gdy na dworze robi się chłodniej.
Zbawienna rekuperacja
Klimatyzatory działają na zasadzie rekuperacji, a poza znanymi walorami, przynoszą dodatkową korzyść. Zasada działania rekuperacji polega to na tym, że wychwytywane jest nagrzane powietrze z pomieszczenia, a następnie schładzane, ale również czyszczone z różnych zanieczyszczeń: kurzu, bakterii i alergenów. Otrzymujemy więc nie tylko chłodne, ale również czyste powietrze. Docenią to zwłaszcza alergicy, dzieci, jak i osoby starsze.
Co jeszcze?
Klimatyzatory mogą więcej, o czym świadczy ich zdolność do utrzymania odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Wpływa to pozytywnie na nasz komfort termiczny. Pamiętajmy bowiem, że najgorsze upały są wtedy, gdy wilgotność jest bardzo wysoka – dzięki temu urządzeniu nie będziemy tego czuć.
Wiele osób już na etapie wyboru projektu domu, na przykład z www.domoweklimaty.pl myśli o klimatyzacji. Wydaje się obowiązkowa, żeby komfort życia był na wyższym poziomie. Z przytoczonych tu przykładów widać dokładnie, że tak właśnie jest – zapewnia ona nie tylko miłe schłodzenie w czasie upałów, ale też ogrzewanie w chłodniejsze dni. Poza tym powietrze w mieszkaniu jest czystsze, co docenią zwłaszcza alergicy.