Dom z dużymi oknami – zalety i wady

Duże okna to coraz częściej spotykany trend architektoniczny, stosowany nie tylko w salonach, ale także sypialniach i gabinetach. Doświetlone naturalnym światłem pomieszczenia wydają się być większe, bardziej funkcjonalne i energooszczędne. Budując dom, warto poznać nie tylko zalety, ale i wady tego rozwiązania.

Jakie są zalety dużych okien

Wieloskrzydłowe okna i  przeszkolone ściany pozwalają cieszyć się pięknymi widokami. Nie jest ważne, czy patrzymy przez nie na własny, wypielęgnowany ogród, las  czy na panoramę miasta lub las – przez duże okna widok zawsze jest lepszy. Duże okna od Ekoplast poszerzają perspektywę i pole widzenia, jednocześnie znacząco rozjaśniając i optycznie powiększając pomieszczenie, w którym się znajdują. Jasne, duże wnętrza zdają się być przytulniejsze i bardziej nowoczesne.  Dają dużo światła naturalnego, dzięki czemu można dłużej funkcjonować w pomieszczeniu bez dodatkowego doświetlenia. Domy posiadające przeszklenia i duże okna zaliczają się do tak zwanych inteligentnych domów – dzięki oknom wystawionym na nasłonecznioną stronę, można zarządzać energią pozyskiwaną ze środowiska naturalnego. Gwarantuje to nowoczesne i energooszczędne sposoby gospodarowania produktywnością urządzeń. Mówiąc o zaletach dużych okien, nie sposób nie wspomnieć o cieple dochodzącym do pomieszczeń, przez co nawet w mroźną zimę można cieszyć się uroczym ciepełkiem wpadającym do wnętrza przez przeszklenia.  Duże okna zwiększają także atrakcyjność elewacji domu.

Czy duże okna mają wady?

Wśród niewątpliwych zalet domów z dużymi oknami, trzeba wspomnieć o kilku wadach tego rozwiązania. Bezsprzecznie, do wad dużych okien i przeszklonych ścian zaliczyć trzeba ich cenę. Takie duże okna wykonane są ze znacząco bardziej wytrzymałych materiałów – zarówno szyb, jak i okuć.  Należy także pamiętać, że duże okna zawsze będą charakteryzowały się wysoką ceną – duże okna Ekoplast gwarantują bezpieczeństwo, jednak ich wymiana zawsze będzie się wiązać z wyższą ceną. Tak jak duże okna chłoną ciepło promieni słonecznych, tak samo szybko szyba wyciąga z pomieszczenia ciepło. Zachowanie w czystości dużego okna nie należy do najprostszych czynności – projektując okna w domu, mało kto się nad tym zastanawia.

Niewątpliwie, duże okna w domu charakteryzują się przewagą zalet nad wadami. Jednak z uwagi na konstrukcje architektoniczną  budynku, warto zastanowić się nad wielkością okien. Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na oknach otwieranych, czy zamkniętych doświetleniach, które imitują okno.