Drewniane płoty osłonowe – popularne modele na polskim rynku

Poszukujesz inspiracji na ogrodzenie z drewna dla swojego domu lub ogródka działkowego? To doskonała okazja by nieco zagłębić się w ofertę, jaką ma nam do zaoferowania typowy polski producent mebli ogrodowych i elementów małej architektury. Dzisiaj na pierwszy ogień rzucamy drewniane płoty ogrodowe. To produkty dość powszechnie dostępne, jednak niewielu z nas wie, że oprócz klasycznych sztachet, na rynku jest jeszcze kilka innych, atrakcyjnych propozycji. Wszystkie znaleźliśmy w sklepie marki BdBurchex!

Drewniany płot osłonowy – lamelowy

To solidne ogrodzenie, na które decyduje się większość Polaków, chcąc oddzielić swoją posesję całkowicie od przestrzeni publicznej. Płoty ogrodowe lamelowe są wysokie i zwarte. Przęsła tego ogrodzenia skonstruowane są z gęsto ułożonych pod kątem desek – jest to wytrzymałe i dość estetyczne rozwiązanie. Płoty drewniane w tej konstrukcji znajdziemy w niemal każdym sklepie branżowym, głównie dlatego, że oprócz ogrodzenia domów jednorodzinnych, często spotyka się je także w przestrzeni publicznej, np. w strefach gastronomicznych, polach campingowych itd.

Drewniane płoty lamelowe mają jednak swoją wadę, a jest nią niewątpliwie monotonia. W przypadku dużych ogrodów, ułożenie jednolitego ogrodzenia z drewna jest mało korzystne od strony aranżacyjnej. Zdecydowanie lepiej jest co kilka przęseł wstawić element całkowicie lub częściowo ażurowy. Niestety wówczas płoty osłonowe w jakimś stopniu tracą swój „hermetyczny” charakter, ale też optycznie powiększa to ogród.

Fot. http://bdburchex.com.pl/group/ploty-drewniane-oslonowe-producent

Drewniane płoty ogrodowe ażurowe

Jak dobrze zapewne kojarzycie, ażur często występuje w elementach wystroju wnętrz i opisuje te wyroby, które przepuszczają światło i są częściowo transparentne. Zamysł ten wykorzystywany jest przy produkcji drewnianych ogrodzeń. Płoty ogrodowe ażurowe składają się z przęseł, których całość lub część to luźno ułożone względem siebie deski. W przypadku ogrodzeń najczęściej spotyka się płoty drewniane ażurowe, gdzie większa część przęsła jest całkowicie szczelna, a jedynie ok 20% górnej części stanowi kratownica. To element ozdobny, dlatego producenci płotów ogrodowych dodatkowo upiększają go, np. zwieńczając przęsło łukiem, lub wbudowując w nie ażurowe okienko, np. w kształcie rąbu.

Płoty osłonowe drewniane w tym wariancie są w oczywisty sposób mniej wytrzymałe i zapewniają gorszy stopień intymności dla domowników. Są jednak bardziej estetyczne i wielofunkcyjne, płoty ogrodowe ażurowe wykorzystuje się np. jako podporę do nasadzeń pnących, do budowania altany ogrodowej, pergoli czy tarasu.

Płot drewniany myśliwski

To wariant mini, przeznaczony głównie dla posiadaczy ogródków działkowych, placów zabaw dla dzieci, ale i dla ogrodzenia działki w zabudowie stylizowanej na wzór amerykański (gdzie sąsiednie posesje nie są tak mocno odseparowane od siebie, jak w naszym rodzimym krajobrazie). Płoty drewniane myśliwskie to płoty sztachetowe – elementy ogrodzenia są równolegle do siebie ułożone w pewnej odległości i tworzą coś na wzór zagrody rustykalnej. Ogrodzenie drewniane tego typu nie przekracza 150 cm wysokości i jest bardzo łatwe do sforsowania. Nie stanowi więc typowej funkcjo ochronnej, jest raczej elementem małej architektury do oznaczenia obrysu działki lub jakiegoś konkretnego jej kawałka.