Zasilacz do laptopa – oryginalny czy zamiennik?

Droższy zasilacz oryginalny, a może tańszy zamiennik? Zdarza się, że musimy szybko zdecydować, który produkt wybrać. Laptopa używamy do pracy i nauki, nie wchodzi w grę, by nabywać nowy sprzęt, gdy ten stary jeszcze całkiem dobrze się sprawuje. Nie możemy jednak czekać zbyt długo, bo obowiązki wzywają, ale stary zasilacz już wyzionął ducha. Który z nich wybrać, by nie martwić się o swój sprzęt, nie zrujnować budżetu i szybko wrócić do wykonywania zadań w wirtualnym świecie?

Oryginał droższy, ale lepszy

Trudno ukrywać – oryginał to zawsze najlepszy wybór. Mamy pewność, że zasilacz będzie pasował do danego modelu laptopa. Będzie nie tylko kompatybilny, ale i odpowiedni pod względem jakości, oferowanego napięcia i innych parametrów. Posłuży nam długi czas, nie stworzy ryzyka nagłych wahań napięć, które mogą skończyć się źle zarówno dla samego zasilacza, jak i dla laptopa.

Atutem wyboru oryginału jest również fakt, że w razie jakichkolwiek usterek w samym laptopie lub nabytym ponownie zasilaczu, zostanie uwzględniona gwarancja. Nie trzeba ponadto głowić się, jaki produkt wybrać. Dodatkowym ułatwieniem są zaawansowane wyszukiwarki, np. w sklepie AkcesoriaMarket.pl, dzięki którym bardzo łatwo dopasować odpowiedni zasilacz bądź inne akcesoria do swojego laptopa.

Zamiennik, czy taniej znaczy gorzej?

Zamienniki, czyli dedykowane zasilacze, potrafią być dwu-, a nawet trzykrotnie tańsze od oryginałów. To oczywista zaleta, która dla wielu osób przeważa szalę na ich rzecz podczas zakupów. Niższa cena musi jednak iść w parze z jakością, bo chodzi o żywotność i poprawność działania samego zasilacza, ale i laptopa.

Zasilacz będący zamiennikiem musi być zgodny pod względem parametrów z urządzeniem, w którym będzie użytkowany. Ponadto należy zwracać uwagę na solidność i trwałość jego obudowy oraz samych przewodów. Bezwzględnie napięcie nieoryginalnego zasilacza musi być dokładnie takie, jak oryginału zalecanego do danego modelu laptopa.

Zamienniki są łatwo dostępne, co wraz z ich niższymi cenami, czyni je produktami chętnie wybieranymi. Gdy w grę wchodzi konieczność natychmiastowego wręcz zakupu, aby móc kontynuować podjęte zadania, można postawić na taki produkt.

Zasilacze uniwersalne

Jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie zasilacze uniwersalne. Jak sama nazwa wskazuje, przeważnie pasują do większości modeli laptopów. Największa zaleta – niska cena. Podobnie jak zamienniki dedykowane, nie ma problemu z ich zakupem. Niestety jakość i zmienne napięcie są już wadami, które sprawiają, że ich użytkowanie rodzi spore ryzyko uszkodzenia laptopa.

Niezależnie od tego, na który produkt stawiamy, należy korzystać ze sprawdzonych sklepów – tak stacjonarnych, jak i internetowych. To zapewnienie, że w razie potrzeby uzyskamy pomoc w wyborze, ponadto zasilacz będzie kompatybilny i dopasowany parametrami do danego urządzenia, a dodatkowo zyskamy na gwarancji. Chodzi przecież o bezpieczną i płynną pracę, a także dbałość o sprzęt, który coraz częściej staje się przedmiotem codziennego użytku.