Elektronarzędzia – w jakich pracach się przydadzą?

Wykonywanie zarówno prostych prac remontowych czy montażowych, jak i najbardziej zaawansowanych robót budowanych, nie byłoby możliwe bez udziału specjalistycznych narzędzi. Wiele z nich, jak wiertarka udarowa, wkrętarka czy szlifierka kątowa, to urządzenia, bez których pracy nie wyobrażają sobie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy majsterkowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej specyfice narzędzi akumulatorowych oraz sieciowych, odpowiadając na pytanie o to, do jakich prac można wykorzystać najpopularniejsze z nich. Zapraszamy do lektury!

Które elektronarzędzia przydadzą się w każdym warsztacie?

Próbując stworzyć listę elektronarzędzi, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego majsterkowicza, warto z pewnością uwzględnić następujące urządzenia:

– wiertarka udarowa,

– wiertarko-wkrętarka,

– szlifierka kątowa,

– wyrzynarka lub wycinarka,

– piła lub pilarka elektryczna,

– frezarka lub inne narzędzie do obróbki,

– odkurzacz warsztatowy.

Do jakich prac przydadzą się powyższe elektronarzędzia? Wiertarkę udarową będziemy mogli wykorzystać do prowadzenia wszelkich wymagających robót remontowych, wymagających wykonywania otworów w rozmaitych materiałach, jak beton, stal, metale i stopy. Za jej pomocą skujemy również stare kafle, tynki lub posadzki. Z kolei wkrętarki i wiertarko-wkrętarki okazują się niezastąpione przy wykonywaniu lżejszych prac, takich jak wiercenie w drewnie lub pustakach, montaż płyt gipsowo-kartonowych na profilach aluminiowych, mocowanie wkrętów do blachy, wykonywanie rozmaitych prac instalacyjnych, czy składanie mebli.

Niewątpliwą zaletą urządzeń na baterie, do których zaliczają się m.in. wysokiej klasy elektronarzędzia Milwaukee, jest możliwość wykonywania prac wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Przykładem może być, chociażby akumulatorowa szlifierka kątowa, która wbrew swoje nazwie nie służy wyłącznie do szlifowania. Dzięki wymiennym tarczom możesz używać jej także do cięcia rur, profili, a nawet betonu i prefabrykatów budowlanych. Równie szeroki jest zakres użytkowania pilarek oraz wyrzynarek, które równie doskonale co przy pracach stolarskich i ciesielskich sprawdzają się podczas montażu paneli podłogowych oraz wykonywania wielu innych czynności budowlano-remontowych.

Elektronarzędzia – czym kierować się podczas wyboru?

Profesjonalne elektronarzędzia Milwaukee oraz innych topowych producentów, sprawdzą się zarówno na placu budowy, jak i w warsztacie zapalonego majsterkowicza. Wybierając sprzęt idealny do własnych potrzeb, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym nich jest moc – im wyższa, tym bardziej wymagające prace będziesz mógł wykonać z użyciem danego elektronarzędzia. W przypadku sprzętu akumulatorowego warto postawić na modele z odpowiednio pojemną baterią, która zapewni wiele godzin pracy na jednym ładowaniu. Należy również pamiętać, że praca z narzędziami elektrycznymi wymaga specjalistycznych zabezpieczeń, takich jak system tłumienia drgań i wibracji, wyłącznik awaryjny czy ergonomiczne i bezpieczne rączki.