W ofertach klinik leczenia niepłodności można znaleźć cenę za wykonanie procedury in vitro wybraną metodą – z wykorzystaniem komórek jajowych przyszłej matki lub anonimowej dawczyni. Należy jednak pamiętać, że nie jest to pełen koszt, jaki ponosi para. Trzeba do niego zwykle doliczyć również koszty badań wstępnych i kontrolnych, jak i wizyty w gabinecie ginekologicznym przed i po zapłodnieniu in vitro. Ile zatem kosztuje spełnienie marzeń o dziecku w klinice leczenia niepłodności?
Za co płacą przyszli rodzice?
Najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów klinik leczenia niepłodności jest skorzystanie z ofert pakietowych, które obejmują nie tylko wykonanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, wybraną metodą (m.in. IVF ICSI czy IVF IMSI), ale również i koszty przygotowania do in vitro czy też wizyty kontrolne. W pakiecie znajdują się m.in.:
- wizyta kwalifikująca do procedury in vitro,
- kontrola stymulacji – łącznie z wizytami lekarskimi kobiety w trakcie monitorowania cyklu,
- punkcja jajników w znieczuleniu ogólnym,
- procedury embriologiczne
- zapłodnienie metodą in vitro (ICSI, IMSI, PICSI),
- transfer zarodka do macicy kobiety,
- potwierdzenie ciąży podczas wizyty ginekologicznej z USG oraz badanie krwi betaHCG,
- wizyta u psychologa.
Zwykle pacjenci dodatkowo płacą za badania diagnozujące przyczyny niepłodności, czy za leki, które muszą przyjmować podczas stymulacji przed pobraniem komórek jajowych w trakcie punkcji.
Kompleksowy program w klinice leczenia niepłodności
Ile kosztuje in vitro kompleksowe, wraz z badaniami i lekami? Na przykładzie katowickiej kliniki leczenia niepłodności Invimed można powiedzieć, że taki pakiet nie musi być drogi. W Katowicach prowadzony jest Program Zostań Rodzicem, za który pary płacą w ramach promocji 7900 zł. Obejmuje on wszystkie elementy leczenia niepłodności procedurą in vitro, od momentu zakwalifikowania pary do programu, po badanie ginekologiczne stwierdzające ciążę kliniczną. W cenie programu zawarte są koszty zestawu badań niezbędnych do wykonania procedury in vitro.
Pakiet zawiera:
- wizytę kwalifikacyjną,
- pakiet badań dla pacjentki: badań wirusologicznych, chlamydia trachomatis met. PCR, CMV, toksoplazmoza, różyczka oraz cytologia, biocenoza pochwy, grupa krwi,
- pakiet badań dla pacjenta: badania wirusologiczne, CMV, chlamydia trachomatis IgG, IgM oraz grupa krwi,
- monitoring cyklu od momentu rozpoczęcia stymulacji hormonalnej do dnia transferu zarodków,
- badania laboratoryjne hormonalne w okresie stymulacji kobiety,
- badania niezbędne do wykonania zabiegu punkcji jajników,
- konsultacja anestezjologiczna niezbędna do znieczulenia ogólnego,
- znieczulenie i punkcja jajników w celu pobrania komórek jajowych,
- badania niezbędne do wykonania punkcji,
- przeprowadzenie procedur embriologicznych,
- transfer świeżych zarodków,
- wizyta lekarska po transferze,
- mrożenie i przechowywanie zarodków przez jeden rok,
- badania stwierdzające ciążę – betaHCG,
- konsultację psychologiczną.
Pomoc finansowa od samorządów
W wielu miastach mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania programów leczenia metodą in vitro m.in. w Warszawie. Takie wsparcie oferują również Poznań, Gdańsk, Sosnowiec, Częstochowa i Łódź. Warto śledzić informacje o kwalifikacji do takich programów, ponieważ w ramach jednej procedury pary mogą zaoszczędzić nawet do 5 000 zł.