Jednym z najważniejszych zadań, jakim muszą sprostać właściciele lub zarząd przedsiębiorstwa jest zarządzanie jego finansami. Zalicza się tutaj między innymi planowanie wydatków i wpływów, czyli budżetu na kolejne miesiące, kwartały i lata oraz ustalanie strategii sprzedażowej i zakupowej. Bardzo często przedsiębiorstwo przynosi zyski, osiąga dobre wyniki, ale nie ma w dyspozycji wolnych środków, by zrealizować inwestycje. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad wzięciem kredytu lub leasingu.
Leasing na samochody i urządzenia
Decyzja o wzięciu leasingu zapada wtedy, gdy właściciele lub zarząd przedsiębiorstwa dążą do jego rozwoju. Do firmy kupowane są samochody dla pracowników – najczęściej przedstawicieli handlowych i serwisantów lub niezbędne urządzenia. Finansowanie inwestycji przez firmę leasingową wymaga wskazania przedmiotu leasingu oraz posiadania odpowiednio wysokiej linii kredytowej. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w przypadku dużych kwot transakcji, ponieważ raty leasingowe są niskooprocentowane, a przedmiot leasingu można wykupić po zakończeniu umowy. Z drugie jednak strony, by otrzymać leasing, należy spełnić wymogi formalne i przedstawić wiele niezbędnych dokumentów, dlatego wielu właścicieli firm waha się, co wybrać: kredyt na samochód lub leasing.
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym i kredyt kupiecki
Wiele przedsiębiorstw ma uruchomiony kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Oznacza to, że mogą dokonywać płatności na kwotę większą, niż pozwalają na to środki zgromadzone na koncie, ale do wysokości przyznanego przez bank limitu. Gdy na rachunek wpływają pieniądze, w pierwszej kolejności jest spłacane zadłużenie. To wygodne rozwiązanie, ponieważ dodatkowe środki są dostępne w dowolnym momencie. Więcej ciekawych informacji na temat pożyczek można znaleźć w artykule pt.: „Na co najczęściej pożyczamy pieniądze…?” Inną formą pożyczania środków jest kredyt kupiecki, z którego korzystają niemal wszystkie przedsiębiorstwa. Faktury, które wystawiają firmy, mają odroczony termin płatności o 7, 14 lub więcej dni. Oznacza to, że nabywca towaru lub usługi ma określony czas na uregulowanie zobowiązania i nie musi płacić od razu. To bardzo wygodna forma rozliczeń.
Ustalanie budżetu przedsiębiorstwa wymaga planowania i znajomości rynku. Banki i instytucje finansowe oferują produkty, które mają pomóc właścicielom firm oraz zarządowi w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto z nich rozsądnie korzystać.