Zanim zaczniesz poszukiwania idealnej orkiestry oraz wyjątkowej kreacji ślubnej, rozpocznij od ustalenia szacowanego budżetu na wesele. Wiele zależy także od ilości zaproszonych gości. Zobacz, z jakimi kosztami musisz się liczyć podczas organizowania wesela.
Ceremonia i sala weselna
W zależności od tego, czy chcesz wziąć ślub kościelny czy cywilny, koszty różnią się od siebie. Pierwsze rozwiązanie w dużej mierze zależy od parafii, w której chcesz zorganizować ceremonię. Optymalny koszt mszy to około 500 złotych. Do tego trzeba dodać wynagrodzenie dla organisty, zapowiedzi w kościele oraz dekorację. To dodatkowy wydatek, na który musisz zaplanować od 600 do 1000 złotych. Ślub cywilny jest zdecydowanie tańszą opcją. Wystarczy opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa, czyli 84 złotych oraz dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia związku za 22 złote. Pamiętaj jednak, że te formalności musisz także załatwić w przypadku ślubu kościelnego. Jeśli chcesz zorganizować ceremonię w plenerze, zapłacisz dodatkowo 1000 złotych.
Jednym z większych wydatków jest wynajęcie sali weselnej. Koszty zależą od tego, co wchodzi w skład organizacji przyjęcia (np. tort, alkohol i dekoracje). Musisz liczyć się z wydatkiem od 200 do 300 złotych za osobę. Obowiązują jednak zniżki dla dzieci, o które warto się zapytać podczas przygotowań. Samodzielne zamówienie tortu wyniesie Cię około 1000-2000 złotych, a alkoholu 3000-4000 złotych. Jeśli organizujesz poprawiny, będzie to dodatkowy koszt. Z reguły jest to 20-40% ceny podstawowej. Warto przemyśleć także transport z kościoła na salę weselną oraz ewentualne noclegi dla gości. Za takie udogodnienia za jedną osobę zapłacisz od 70 do 100 złotych.
Oprawa wesela, czyli zespół, fotograf i kamerzysta
Istotnym elementem każdego wesela jest muzyka. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zespołem lub DJ-em. W zależności od ilości osób śpiewających, dostępnych instrumentów czy dodatkowego oświetlenia za pierwszą opcję zapłacisz od 2000 do 5000 złotych. DJ jest tańszym rozwiązaniem, a jego koszt to maksymalnie 3000 złotych. Warto też sprawdzić dokładnie oferty fotografów i kamerzystów. Czy obsługują drona? Mają więcej niż jednego operatora? Fotograf to przeciętny koszt od 1500 złotych aż do 4000 złotych. Tak samo będzie z kamerzystą. Koszty wesela Cię przerażają? Pożyczki pozabankowe mogą wspomóc Cię finansowo. To sposób na szybką gotówkę prosto na Twoje konto, bez zbędnych formalności. Pożyczki pozabankowe to pieniądze, które możesz wydać na dowolny cel.
Obrączki, zaproszenia i dekoracje
Niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego są oczywiście obrączki. Koszty zależą przede wszystkim od rodzaju materiału, próby czy dodatkowego zdobienia. Za parę obrączek zapłacisz zatem od 2000 do 4000 złotych. Jednym z tańszych elementów organizacji wesela są zaproszenia. W sieci istnieje wiele sklepów, które oferują projekt i wydruk już za 3 złote od sztuki. Warto jednak zastanowić się nad dodatkami takimi jak plan i numery stołów czy etykietki na alkohol. Takie elementy to dodatkowe 100-300 złotych.
Jeśli właściciele sali weselnej nie oferują dekoracji, musisz wynająć do tego specjalistyczną firmę. Koszt takiej usługi to od 2500 do 4000 złotych, w zależności od kwiatów, ilości stołów oraz elementów ozdobnych. Jeśli martwisz się o koszty wesela, weź pod uwagę pożyczki pozabankowe.