Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na osobę starszą i komu on przysługuje?

Starsza osoba na którą pobierany jest zasiłek opiekuńczy

Czas szybko płynie, a ludziom lat przybywa. Starsze osoby często wymagają opieki. Wówczas ich bliscy, którzy biorą na siebie to zadanie spotykają się z wieloma trudnościami. Choroby dotykające naszych bliskich, powodują, że wymagają oni niejednokrotnie doglądania przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Trudno to pogodzić, nie tylko z pracą, ale i życiem osobistym. Istnieje wiele rozwiązań w postaci różnych domów opieki, które jednak często są bardzo oblegane i kosztowne. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, co dalej. Na całe szczęście z pomocą przychodzą świadczenia socjalne, w tym wypadku, w postaci zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi i kto się może o niego ubiegać? Sprawdźmy to.

Dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które są zmuszone do zrezygnowania z wykonywania pracy ze względu na członka rodziny, który wymaga stałej opieki. Według informacji podawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poczet „innych członków rodziny” zalicza się:

  • małżonek,
  • rodzic,
  • rodzic dziecka,
  • ojczym,
  • macocha,
  • teściowie,
  • dziadkowie,
  • wnuki,
  • rodzeństwo
  • dzieci w wieku ponad 14 lat.

Warunek konieczny stanowi tutaj zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Kolejnym kryterium jest to, że osoba, ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy jest jedynym członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę. Więcej o tym komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na osobę starszą przeczytasz na http://www.pieknoizdrowie.pl/zasilek-opiekunczy-na-osobe-starsza-komu-przysluguje-i-jak-go-uzyskac/.

Troska

Zwykle pobieranie tego rodzaju socjalnych świadczeń nie jest indywidualną decyzją, lecz wynika z sytuacji, która nas do tego zmusza. Starsi ludzie, mimo że częstokroć nam bliscy stają się wówczas, dodatkowym obowiązkiem, który sprawia, że codzienne funkcjonowanie ulega diametralnej zmianie. Zaawansowana demencja starcza, alzheimer, problemy taki jak wysokie ciśnienie lub inne dolegliwości, w połączeniu z naszym brakiem czasu, a i nierzadko opieką nad małymi dziećmi, jest zadaniem niezwykle trudnym do wykonania. Dlatego właśnie specjalnie dla takich osób został przewidziany zasiłek opiekuńczy, który ma za zadanie wspomagać je w tej ciężkiej sytuacji.

Dłoń starszej osoby potrzebującej opiekuna

Ile wynosi zasiłek?

Bardzo dużym plusem zasiłku opiekuńczego jest fakt, że wypłacany jest również za dni ustawowo wolne od pracy. Oprócz tego przysługuje za każdy dzień. Wysokość zasiłku wynosi aż 80% podstawy wymiaru. Jest wypłacany na koniec każdego miesiąca tak jak pensja. Oznacza to, że opieka nad osobą starszą jest potraktowana jako pewien rodzaj pracy. Ze względu na potrzebę nieustannego zajmowania się bliską osobą uwzględnione zostają także te dni, w które zazwyczaj ludzie nie pracują. Taki dzień jest na przykład w Nowy rok, Wielkanoc, Święto Pracy i tak dalej. Dokładnie o tym ile wynosi zasiłek opiekuńczy na osobę starszą dowiesz się na http://www.healthland.pl/zasilek-opiekunczy-na-osobe-starsza-sprawdz-co-ci-przysluguje/.

Okres wypłaty zasiłku

Pobieranie świadczenia przez określony czas jest tutaj kluczowym aspektem. Okazuje się bowiem, że łączny okres pobierania nie powinien przekraczać 60 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że po upływie tego czasu zasiłek będzie nam przysługiwał dopiero w następnym roku, na przykład jeśli pobieramy zasiłek przez łączny okres 60 dni w 2020 roku, to kolejny raz będziemy mogli się o niego ubiegać dopiero z początkiem roku 2021. Jednak jeśli zdecydujemy się oprócz tego na dodatkowy zasiłek opiekuńczy to wówczas okres pobierania tego zasiłku dodatkowego nie wlicza się do zwykłego, podstawowego zasiłku opiekuńczego.

Bliscy wymagający naszej stałej opieki są bardzo często dla nas osobami niezwykle ważnymi. To dlatego chcemy poświęcać im swój czas oraz siły, aby pomóc im tak jak oni kiedyś opiekowali się nami. Niezależnie od schorzeń, jakie posiadają w naszej pamięci przechowują się wspomnienia z ich udziałem. Sprawia to, że nawet jeśli, ktoś, kto był tak długo obecny w naszym życiu, a dziś nie pamięta już, kim jesteśmy, nasza troska jest tym silniejsza, ponieważ my pamiętamy, kim jest dla nas dana osoba.

Świadczenia socjalne w postaci zasiłku opiekuńczego przychodzą z pomocą. Skorzystało z nich już wiele osób. Jedyne, co trzeba zrobić to złożyć wniosek. Być może zasiłek nie załatwi wszystkiego, ale przynajmniej choć trochę ułatwi opiekę na tymi, których kochamy. Dziś pomocy potrzebują oni, jutro my jej będziemy potrzebowali. Dlatego nie wahaj się i złóż wniosek, a dokładne kryteria otrzymania zasiłku opiekuńczego na osobę starszą wymienione są na http://www.zyjzdrowo.com.pl/jak-uzyskac-zasilek-opiekunczy-na-osobe-starsza-aktualne-informacje/.

Źródła: