Inkontynencja to nic innego, jak potocznie znane nietrzymanie moczu u osób starszych. Problem ten zarówno dotyczy kobiet, jak i mężczyzn i występuje u co drugiego seniora po 80. roku życia. Dolegliwość ta jest poważna nie tylko ze względów higienicznych i zdrowotnych, lecz także dlatego, że wywołuje wstyd i wycofanie, a z tym najtrudniej walczyć.
Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyczy co drugiego seniora. Jednak mimo jej powszechności nadal stanowi poważny problem społeczny i psychologiczny. Osoby starsze, które dotyka nie chcą się do niej przyznawać, gdyż nawet rozmowa z farmaceutą w aptece przy świadkach jest dla nich wstydliwa i krępująca. To zrozumiałe – całe życie panujemy nad najbardziej elementarną rzeczą, jak wypróżnianie i gdy przestajemy, co wiąże się z brakiem komfortu i higieny, dodatkowo zapadamy się psychicznie.
Dlatego tak ważny jest szacunek dla osób starszych i otwartość, aby im pomóc, zachowując ich prawo do intymności, dzięki temu inkontynencja może być mniej dokuczliwa.
Inkontynencja – objawy
Objawami nietrzymania moczu jest z definicji – bezwiedne oddawania moczu, które to stanowi poważny problem higieniczny i społeczny, gdyż utrudnia kontakty międzyludzkie. Inkontynencja może też dotyczyć kału lub zarówno moczu, jak i kału.
Są różne stopnie nasilenia dolegliwości. Może to być:
- popuszczanie moczu podczas kasłania, kichania, podczas wysiłku fizycznego,
- popuszczanie moczu w większych ilościach podczas codziennej aktywności,
- zupełny brak kontroli nad pełnym pęcherzem.
Występowanie i leczenie
Problem dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Czasem występuje bez dodatkowych przyczyn, wraz z wiekiem. Czasami towarzyszy dodatkowo chorobie Alzheimera, Parkinsona, zapaleniu pęcherza.
Są jednak znane czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tych dolegliwości w przyszłości, jak np.:
- wielorództwo,
- otyłość,
- palenie papierosów,
- brak aktywności fizycznej,
- zmiany hormonalne,
- dźwiganie ciężkich rzeczy.
Nietrzymanie moczu się leczy, natomiast to lekarz decyduje o rodzaju terapii. Oczywiście są stosowane różne terapie farmakologiczne, jak również związane z suplementami diety, dietą i ćwiczeniami. Warto zatem zgłosić się do lekarza, który będzie mógł ocenić siłę problemu i ustalić indywidualny tok leczenia.
Ćwiczenia – zacznij już dziś!
Ćwiczenia w przypadku tej dolegliwości są nie tylko zalecane, lecz wręcz wskazane i nie dopiero wtedy, gdy wystąpią objawy, lecz już w wieku młodzieńczym. Mowa tu – o ćwiczeniach mięśni kegla. Już młode dziewczyny powinny być instruowane przez ginekologów, aby ćwiczyć mięsnie kegla. Młode mamy instruuje się też przed porodem, aby je ćwiczyły. To nie tylko duża sprawność, która potrafi dać dojrzałej kobiecie wiele satysfakcji podczas stosunku seksualnego, lecz także odpowiada za trzymanie moczu. Dlatego bez względu na wiek – warto ćwiczyć. To najmniej uciążliwe ćwiczenia, bo można je wykonywać nawet w kolejce do lekarza czy autobusie.