Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Polecamy bakterie do szamb!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo popularne rozwiązanie w naszym kraju. Szczególnie zaś wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie możemy podłączyć się do kolektora ścieków. Wszystko, co spływa z naszego gospodarstwa domowego, trafia do zbiornika, który powszechnie zwie się szambem. To tutaj zachodzą procesy oczyszczania i o jego stan musi zadbać, by nie ponosić przykrych konsekwencji. Jak stosować bakterie do szamb? Gdzie kupić takie preparaty? O tym poniżej.

Aktywatory do szamb – biopreparaty dla Twojej przydomowej oczyszczalni

Na sam początek przyda się preparat rozruchowy, czyli aktywator. Tego typu biopreparaty do szamb niezbędne są by rozpocząć procesy rozkładu materii organicznej w zbiorniku, czyli prościej mówiąc – upłynnić nieczystości.

Materia, która trafia wraz z ściekami do szamba jest pożywką dla bakterii. Część z nich naturalnie występuje w ściekach, jednak zwykle ich liczba jest niewystarczająca, by poradzić sobie z efektywnym i szybkim oczyszczaniem szamba. Aktywatory do szamb (Aktywatory.pl) są preparatem składającym się ze specjalnie dobranych, odpornych na detergenty szczepów bakterii, witamin oraz enzymów. Taka mieszanka zapewni wysoką sprawność samooczyszczania przy rozruchu przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wówczas, gdy przez pewien czas nie było do niej dopływu ścieków i bakterie dotąd tam żyjące, obumarły.

Tabletki do szamba – dlaczego warto regularnie je stosować?

Aby utrzymać zadowalający poziom oczyszczania ścieków, ważne jest regularne dozowanie preparatów do szamb. Bakterie w postaci tabletek, proszku lub płynu, zapewniają utrzymanie szamba oraz rur w dobrym stanie. Co to oznacza? Można wyobrazić sobie zbiornik ścieków, w którym materia organiczna nie jest upłynniana, ale powoli opada na dno, tworząc osad. Z czasem osad ten znacząco ogranicza pojemność szamba i przydomowa oczyszczalnia nie pracuje poprawnie. Wówczas jedynym sposobem jest odpompowanie nieczystości, co wiąże się ze sporymi kosztami. Regularnie dozowane bakterie do szamb rozwiązują problem – materia organiczna zostanie rozłożona przez nie na proste związki.

Stosując bakterie do szamb w podobny sposób zabezpieczamy także rury dopływowe. To właśnie newralgiczne miejsce, w którym tworzy się osad tłuszczowy, ograniczający dopływ ścieków. Tabletki ekologiczne do szamba, wrzucane np. przez muszlę klozetową, mogą to ryzyko znacząco zmniejszyć.

Bakterie do szamb na przykre zapachy

Biopreparaty tego typy można docenić, gdy już raz miało się problem z przykrymi zapachami, wydobywającymi się z szamba. To sprawka cuchnącego kożucha tłuszczowego, który tworzy się na zwierciadle ścieków w zbiorniku. Jest trudny do usunięcia i wydziela paskudne odory. Bakterie do szamb są sprawne i w tym przypadku, potrafią usunąć kożuch, a regularnie stosowane, nie doprowadzą do jego rozwoju.

Gdzie kupić bakterie do szamba?

Aktywatory oraz preparaty do utrzymywania przydomowej oczyszczalni ścieków dostępne są w sklepach branżowych, dostaniemy je w dobrze zaopatrzonych sklepach z artykułami przemysłowymi, budowlanymi i ogrodniczymi. Spory wybór bakterii do szamb znajdziemy także w sprzedaży internetowej. np. w sklepie online www.aktywatory.pl.