Skórzane buty są uważane za jeden z najbardziej wytrzymałych i funkcjonalnych rodzajów obuwia. Wszystko za sprawą tworzywa, z którego są wykonywane. Jednak, żeby konkretna para służyła w nienagannym stanie przez kilka sezonów, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o skórzane buty? Poniżej kilak cennych porad, które na pewno okażą się w tej kwestii pomocne.
Skórzane buty – impregnacja to podstawa
Wiele osób pielęgnację skórzanego obuwia traktuje po macoszemu, a za czyszczenie go zabiera się dopiero wtedy, gdy na pierwszy rzut oka widać taką konieczność. To podstawowy błąd, ponieważ tajemnicą długowieczności skórzanych butów jest impregnacja. To zabieg, który odnosi się zarówno do klasycznych botków, jak i kozaków, a nawet eleganckich szpilek. Niestety, założenie, że obuwie tuż po zakupie zostało wcześniej zaimpregnowane przez producenta, jest mylne. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby to zrobić samodzielnie w domu, jeszcze przed pierwszym założeniem nowej pary. To bardzo ważne, bo od tej pierwszej impregnacji zależy, jak później będą spisywać się buty i czy będą należycie trwałe. Pominięcie wykonania wspomnianych czynności przed rozpoczęciem użytkowania butów sprawi, że para będzie narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, które mogą wpłynąć na jakość materiału i ogólną kondycję obuwia.
Pamiętaj, że…
po jakimś czasie, skórzane obuwie samoistnie dopasowuje się do kształtu stopy, a co za tym idzie – może się nieco rozciągnąć. Najlepiej mierzyć skórzane buty po południu, kiedy nogi są zmęczone. Model wybrany podczas porannej przymiarki, może się później okazać zbyt mały.
Do impregnacji butów należy użyć specjalnego środka, przeznaczonego do konkretnego rodzaju skóry. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne produkty, jak i takie, które dodatkowo chronią przed wilgocią i brudem. Środek należy równomiernie rozprowadzić na całej długości buta i poczekać do wyschnięcia. Czynność warto powtarzać do momentu, aż preparat nie będzie wsiąkał w skórę. To znak, że buty są gotowe do noszenia.
Jak dbać o skórzane buty? Lepiej nie nosić ich codziennie
Skórzane buty noszone codziennie, będą bardziej podatne na odkształcenia niż te, zakładane raz na 2-3 dni. Dzięki temu zabiegowi, skóra będzie miała szansę „odetchnąć” i w pełni wyschnąć, a przy okazji buty tak szybko się nie wyeksploatują. Po każdym założeniu, skórzane buty, których szeroki wybór można znaleźć tutaj: https://www.primamoda.com.pl/buty-damskie-skorzane-online/botki-letnie.html, należy przechowywać na prawidłach. Dzięki temu, powstałe podczas chodzenia zagniecenia, szybko się rozprostują. Najlepiej zaopatrzyć się w prawidła wykonane z drzewa cedrowego, które nie tylko przywrócą butom pierwotny kształt, ale też wyciągną z nich wilgoć i nieprzyjemne zapachy. W sklepach można znaleźć ogromny wybór wypełniaczy do butów, które łatwo dostosować do wielkości i rodzaju butów. Dodatkowo, przy zakładaniu obuwia, warto korzystać z łyżki, co dodatkowo ochroni tylną część obuwia.
Wskazówka
Jeśli zamszowe buty wyglądają na znoszone, nie trzeba się ich od razu pozbywać. Wystarczy kupić specjalny renowator do skóry i zamszu, który zawiera kolorowy pigment i go użyć na buty.
Pielęgnacja obuwia – pastowanie i nabłyszczanie
Sposób czyszczenia skórzanego obuwia trzeba dostosować do rodzaju skóry, z którego dana para została wykonana. Modele lakierowane należy nabłyszczać. Jednak przed zabraniem się do tej czynności, trzeba je wyczyścić przy użyciu miękkiej, nasączonej wodą ściereczki i niewielkiej ilości mydła. Przydatna może okazać się specjalna szczoteczka, która pomoże usunąć brud ze znajdujących się w szwach zagłębień. Na koniec, obuwie dobrze jest wypolerować, używając do tego celu impregnatu i ściereczki z mikrowłókien. W przypadku butów wykonanych ze skóry matowej, dobrze jest co najmniej dwa razy w tygodniu stosować specjalną pastę do nakremowania. Najlepiej wybierać środek przeznaczany do konkretnego odcienia skóry, który ochroni kolor i zakryje mniejsze uszkodzenia.