Jak nawiązać cenne znajomości w branży motoryzacyjnej?

W dzisiejszych czasach ciężko rozkręcić biznes bez dobrych znajomości. Warsztat samochodowy to nie tylko klienci i naprawa aut. To również współpraca z różnymi producentami auto części, dystrybutorami, sklepami czy innymi firmami związanymi z motoryzacją. Zastanawiasz się jak zdobyć nowe kontakty i rozwinąć swoją działalność? Przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się, gdzie szukać i jak to zrobić.

Zadbaj o swój wizerunek

Aby ktoś chciał z tobą współpracować, musi widzieć, że jesteś poważnym partnerem do rozmowy i interesów. Zadbaj o to, by warsztat samochodowy, który prowadzisz, miał dobre opinie, stałych klientów i oferował usługi na najwyższym poziomie. Zaufanie, jakim darzą cię usługobiorcy, na pewno pozytywnie wpłynie na odbiór firmy przez przedsiębiorstwa, z którymi chcesz nawiązać kontakt.

Pierwszy wyciągnij rękę

Nie czekaj aż ktoś sam się do ciebie odezwie. Jeżeli chcesz rozwijać biznes i go udoskonalać, musisz znaleźć potencjalnych partnerów i prowadzić rozmowy, których skutkiem może być owocna współpraca i podwyższenie standardu twojego warsztatu. Próbuj negocjować nowe, korzystne warunki, nie bój się kompromisów, ale także postaw na swoim, kiedy wyczujesz, że ktoś chce wykorzystać twoje dobre intencje.

Zrób research

Jeżeli zdecydujesz się na to, by prowadzić rozmowy, najpierw poszukaj informacji o interesującej cię firmie. Sprawdź, czy np. producent części ma dobre opinie, dostarcza zamówienia na czas i ma konkurencyjne ceny. To samo tyczy się dystrybutorów czy sklepów motoryzacyjnych. Kontakty są ważne, ale tylko te „dobrej jakości”.

Znajdź zaufane źródło

Zwykle o renomowanych przedsiębiorstwach mogłeś słyszeć ze względu na ich popularność lub od znajomych mechaników. W dobie Internetu możesz poszukać jeszcze innych mniejszych firm, ale równie atrakcyjnych. Wiele z nich chce rozpocząć współpracę z warsztatami samochodowymi. Na stronie https://woopauto.com masz możliwość poznać rynek i odezwać się do wybranych przedstawicieli, którzy tam się wystawiają. Jest to platforma, która ułatwia kontakt między warsztatami a producentami, dystrybutorami itd., dlatego warto z niej skorzystać.

Bądź wypłacalny

Szukaj nowych znajomości i podpisuj umowy tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że terminowo wywiążesz się z płatności lub innych zobowiązań. Negatywne informacje o spóźnieniach lub niedotrzymywaniu warunków umowy bardzo szybko ujrzą światło dzienne. Nikt nie przymknie oka, jeżeli w grę wchodzą pieniądze. Prowadź swój biznes tak, by zawsze regulować rachunki na czas i trzymać się podpisanych zasad.

Obopólna korzyść

Nie od dziś wiadomo, że lepiej i szybciej się pracuje, gdy jest więcej rąk do pracy lub skądś nadchodzi pomoc. Dobra organizacja, wspólnicy i partnerzy sprawią, że twój warsztat będzie działał sprawnie i na wysokim poziomie. Nie tylko ty odczujesz korzyści. Zawsze możesz pochwalić u innych mechaników danego producenta, dystrybutora czy sklep. Zadowolenie z jakości dostarczonych części sprawi, że możesz zamawiać je częściej i w większej ilości od jednej konkretnej firmy, co pozwoli jej zarobić, ale w ramach wdzięczności będzie przysługiwał ci np. stały rabat.

Współpracuj na dłużej

Im dłuższy staż współpracy, tym większe zaufanie i szansa, że zostaniesz polecony komuś innemu. Nie skacz z przysłowiowego „kwiatka na kwiatek”, a wybierz producenta czy dystrybutora, z którym chciałbyś nawiązać stały kontakt i prowadzić interesy. Warsztat samochodowy zdobywa renomę przede wszystkim na podstawie jakości usług i zadowoleniu z obsługi. Utrzymuj standard wysoko przez cały czas i dbaj o istniejące już relacje. Nie zaniedbuj istniejących już znajomości, ale pielęgnuj je równie mocno, jak nowe.

Pozyskiwanie nowych kontrahentów wcale nie musi być stresujące i trudne, jeśli wiesz, gdzie szukać i umiesz pierwszy nawiązać rozmowę. Wyżej wymienione wskazówki pozwolą ci podjąć dobrą decyzję w wyborze. Podsumowując, znajdź dobre źródło zrzeszające firmy motoryzacyjne, dowiedź się czegoś więcej o tych, które cię zainteresowały, dogadaj warunki i nawiązuj współpracę!