Jak płacić telefonem jeszcze bezpieczniej?

Coraz więcej transakcji wykonujemy telefonami komórkowymi – płacimy nimi nie tylko w sklepach on-line, ale również w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży. Jeśli także używasz smartfona do transakcji, sprawdź z nami główne zasady bezpieczeństwa. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Płacenie smartfonem do dla wielu osób nowość. Dzisiaj jednak banki i sprzedający coraz bardziej zachęcają nas do wyboru tej formy zapłaty. Do dyspozycji mamy przy tym kilka metod płatności on-line. Jedną z nich są płatności zbliżeniowe, które odbywają się na podobnej zasadzie jak zbliżeniowa płatność kartą – w tym jednak przypadku to telefon pełni jej funkcję. Możemy też płacić przelewami bezpośrednio z naszego banku, do którego możemy uzyskać dostęp on-line. Trzecia opcja to wykorzystanie systemów płatności internetowych.

Dokonywanie płatności przez telefon jest łatwe, szybkie i wygodne – musimy jednak pamiętać o kilku głównych zasadach bezpieczeństwa. Zatem, jak płacić telefonem bez ryzyka?

Bezpieczny i aktualny system i aplikacje

Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy płacić za coś telefonem, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dbać o aktualizacje systemu oraz aplikacji. Cyberprzestępcy wykorzystują różnego rodzaju luki i błędy w systemach i aplikacjach, wykradając dane płatników. Dzięki systematycznej aktualizacji możemy ochronić się przed tym ryzykiem.

Uważaj na podejrzane wiadomości

Dziwne e-maile zachęcające do kliknięcia w link, a także wiadomości SMS lub w portalach społecznościowych, które także wydają się podejrzane – to kolejne ryzyko dla osób chcących płacić bezpiecznie on-line. Klikając na takie linki możemy pobrać złośliwe oprogramowanie, a także możemy przekazać nieświadomie ważne dane, na przykład do logowania do banku. Najlepiej nie reagować na takie wiadomości.

Dobre hasło to podstawa

Tym, co chroni także nasze płatności mobilne, jest hasło. Mowa tutaj nie tylko o hasłach w aplikacjach, ale też haśle w telefonie. Hasło powinno być dłuższe, bardziej skomplikowane, powinno składać się nie tylko z liter, ale również z cyfr. Wtedy będzie trudniejsze do rozszyfrowania.