Coraz więcej transakcji wykonujemy telefonami komórkowymi – płacimy nimi nie tylko w sklepach on-line, ale również w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży. Jeśli także używasz smartfona do transakcji, sprawdź z nami główne zasady bezpieczeństwa. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Płacenie smartfonem do dla wielu osób nowość. Dzisiaj jednak banki i sprzedający coraz bardziej zachęcają nas do wyboru tej formy zapłaty. Do dyspozycji mamy przy tym kilka metod płatności on-line. Jedną z nich są płatności zbliżeniowe, które odbywają się na podobnej zasadzie jak zbliżeniowa płatność kartą – w tym jednak przypadku to telefon pełni jej funkcję. Możemy też płacić przelewami bezpośrednio z naszego banku, do którego możemy uzyskać dostęp on-line. Trzecia opcja to wykorzystanie systemów płatności internetowych.
Dokonywanie płatności przez telefon jest łatwe, szybkie i wygodne – musimy jednak pamiętać o kilku głównych zasadach bezpieczeństwa. Zatem, jak płacić telefonem bez ryzyka?
Bezpieczny i aktualny system i aplikacje
Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy płacić za coś telefonem, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dbać o aktualizacje systemu oraz aplikacji. Cyberprzestępcy wykorzystują różnego rodzaju luki i błędy w systemach i aplikacjach, wykradając dane płatników. Dzięki systematycznej aktualizacji możemy ochronić się przed tym ryzykiem.
Uważaj na podejrzane wiadomości
Dziwne e-maile zachęcające do kliknięcia w link, a także wiadomości SMS lub w portalach społecznościowych, które także wydają się podejrzane – to kolejne ryzyko dla osób chcących płacić bezpiecznie on-line. Klikając na takie linki możemy pobrać złośliwe oprogramowanie, a także możemy przekazać nieświadomie ważne dane, na przykład do logowania do banku. Najlepiej nie reagować na takie wiadomości.
Sprawdź również: https://itcraftapps.com/
Dobre hasło to podstawa
Tym, co chroni także nasze płatności mobilne, jest hasło. Mowa tutaj nie tylko o hasłach w aplikacjach, ale też haśle w telefonie. Hasło powinno być dłuższe, bardziej skomplikowane, powinno składać się nie tylko z liter, ale również z cyfr. Wtedy będzie trudniejsze do rozszyfrowania.