W wieku przedszkolnym dziecko aktywnie rozwija się, zyskując coraz większą niezależność. Rodzice i nauczyciele powinni w tym okresie zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju intelektualnego oraz emocjonalnego. Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Jakie zadania są najlepsze dla dziecka w wieku przedszkolnym?
Jakie umiejętności warto rozwijać u przedszkolaka?
W pierwszym roku życia tworzy się najwięcej połączeń nerwowych. W okresie przedszkolnym włókna nerwowe stają się grubsze, tym samym impulsy przesyłane są znacznie szybciej niż wcześniej, nawet do 40 razy. Dlatego właśnie tak ważne jest wspieranie dziecka w wieku przedszkolnym.
Już u dziecka w wieku 3-6 lat możemy zaobserwować pierwsze objawy dysfunkcji oraz zapobiegać problemom w edukacji szkolnej. Ważne, żeby odpowiednio wcześnie zareagować.
Im szybciej zaczniemy, tym większa szansa, że dziecko uniknie trudności w nauce.
W okresie przedszkolnym warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Tym samym warto wspomóc je w nauce:
- logicznego myślenia,
- mówienia,
- czytania i pisania,
- liczenia,
- myślenia przestrzennego,
- umiejętności motorycznych.
Zadania dla przedszkolaka
Sprawdzonym i najbardziej efektywnym sposobem nauki dziecka w wieku przedszkolnym są zadania dostępne na stronie: https://childdevelop.pl/worksheets/tag-detsad-sortpop/. Atrakcyjna forma ćwiczeń w postaci: krzyżówek, labiryntów, łamigłówek, kolorowanek czy wycinanek angażują dziecko i rozwijają je na wielu płaszczyznach.
Rozwiązywanie zadań zapewnia jednoczesną naukę i zabawę. Wykonując poszczególne ćwiczenia dziecko trenuje koncentrację i uważność oraz wyrabia w sobie takie cechy jak: wytrwałość, sumienność, samodyscyplina czy dokładność. Zadania dla przedszkolaka to również narzędzie służące rozładowywaniu napięć i stresu.
W okresie przedszkolnym dziecko rozwija wiele umiejętności, które są kluczowe dla jego przyszłości. Dlatego warto zachęcać przedszkolaka do ich trenowania. W tym celu pobierz bezpłatne zadania dostępne na portalu Rozwój dziecka.