Jak wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

W wieku przedszkolnym dziecko aktywnie rozwija się, zyskując coraz większą niezależność. Rodzice i nauczyciele powinni w tym okresie zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju intelektualnego oraz emocjonalnego. Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Jakie zadania są najlepsze dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Jakie umiejętności warto rozwijać u przedszkolaka?

W pierwszym roku życia tworzy się najwięcej połączeń nerwowych. W okresie przedszkolnym włókna nerwowe stają się grubsze, tym samym impulsy przesyłane są znacznie szybciej niż wcześniej, nawet do 40 razy. Dlatego właśnie tak ważne jest wspieranie dziecka w wieku przedszkolnym.

Już u dziecka w wieku 3-6 lat możemy zaobserwować pierwsze objawy dysfunkcji oraz zapobiegać problemom w edukacji szkolnej. Ważne, żeby odpowiednio wcześnie zareagować.
Im szybciej zaczniemy, tym większa szansa, że dziecko uniknie trudności w nauce.
W okresie przedszkolnym warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Tym samym warto wspomóc je w nauce:

  • logicznego myślenia,
  • mówienia,
  • czytania i pisania,
  • liczenia,
  • myślenia przestrzennego,
  • umiejętności motorycznych.

Zadania dla przedszkolaka

Sprawdzonym i najbardziej efektywnym sposobem nauki dziecka w wieku przedszkolnym są zadania dostępne na stronie: https://childdevelop.pl/worksheets/tag-detsad-sortpop/. Atrakcyjna forma ćwiczeń w postaci: krzyżówek, labiryntów, łamigłówek, kolorowanek czy wycinanek angażują dziecko i rozwijają je na wielu płaszczyznach.

Rozwiązywanie zadań zapewnia jednoczesną naukę i zabawę. Wykonując poszczególne ćwiczenia dziecko trenuje koncentrację i uważność oraz wyrabia w sobie takie cechy jak: wytrwałość, sumienność, samodyscyplina czy dokładność. Zadania dla przedszkolaka to również narzędzie służące rozładowywaniu napięć i stresu.

W okresie przedszkolnym dziecko rozwija wiele umiejętności, które są kluczowe dla jego przyszłości. Dlatego warto zachęcać przedszkolaka do ich trenowania. W tym celu pobierz bezpłatne zadania dostępne na portalu Rozwój dziecka.