Jak wybrać wózek dla niemowlęcia? O tym warto pamiętać

Dobór wózka dla niemowlęcia to nie lada sztuka. Jego funkcjonalności powinny iść w parze z potrzebami malucha i rodziców oraz ich stylem życia. Dla wielu osób istotne jest również to, aby jednocześnie świetnie się prezentował. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wózka dla malucha.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wózka dla dziecka?

Na rynku nie brakuje wózków, które świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji, jednak ich ceny mogą znacząco się różnić. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zadać sobie następujące pytania:

 • Czy ma być to sprzęt do użytku miejskiego, plenerowego czy uniwersalnego? Od tej odpowiedzi zależy między innymi rodzaj kół i inne aspekty konstrukcyjne.
 • Czy wózek dla noworodka ma mieć możliwość, aby pomieścić dużo akcesoriów, takich jak torbę mamy i inne rzeczy? To determinuje liczbę kieszeni, przegródek, zaczepów i tym podobnych elementów.
 • Do jakiego wieku ma służyć wózek dla dziecka? Od tego zależy między innymi jego rodzaj oraz wielkość.
 • W jakiej przestrzeni będzie używany? Lekkość, możliwość łatwego podnoszenia czy składania to ważne cechy. Warto zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza gdy wózek jest używany w centrum miasta, gdzie dominują bloki i kamienice. Opcja wygodnego składania gwarantuje również podróże bez większych problemów z umieszczaniem w bagażniku itp.
 • Czy wózek ma służyć również jako kołyska? Na rynku można znaleźć takie warianty, w których możesz łatwo odłączyć nosidełko od stelaża i korzystać z niego samodzielnie.

​Wózek dla niemowlęcia – ważne parametry

Przed zakupem wózka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wielkość, głębokość siedziska i regulacji oparcia. W pierwszych miesiącach życia malucha rodzice powinni postawić na rozwiązanie nazywane gondolą, w której dziecko będzie leżeć. To najbezpieczniejsze i odpowiednio dopasowane do wieku rozwiązanie. Spacerówka dla niemowlaka z możliwością ustawienia siedzącej pozycji to nietrafiony pomysł, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecko praktycznie cały czas leży. Gdy maluch jest nieco starszy – mniej więcej po szóstym miesiącu życia – można zacząć myśleć już o tym, żeby przerzucić się na wózek spacerowy, który pozwoli dziecku bez wysiłku przybierać najwygodniejsze pozycje.

Przy wybieraniu wózka zwróć również uwagę na to, czy ma on regulowany daszek, który osłoni malucha na przykład przed deszczem, śniegiem lub słońcem. Dzięki temu spacer nawet w ekstremalnych warunkach będzie możliwy.

​Jaki wózek wybrać? Rodzaje wózków dla dzieci

Na rynku można znaleźć następujące rodzaje wózków:

 • codzienny – w zależności od wieku dziecka: gondola lub typowa spacerówka,
 • wózek spacerowy typu parasolka,
 • wózek głęboki typu gondola,
 • trójkołowiec – idealny do uprawiania sportów,
 • podwójny – dla bliźniaków,
 • z systemem podróżnym,
 • wózek wielofunkcyjny 2w1, 3w1 i 4w1 (wózek 2w1 to gondola połączona ze spacerówką, 3w1 – gondola, spacerówka i fotelik, a 4w1 – gondola, spacerówka, fotelik i baza do fotelika).

Często rodzice wybierają systemy 2w1 lub 3w1, dzięki którym po rozdzieleniu wózka można używać go na inne sposoby – jako nosidełko czy kołyskę. To świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jednocześnie daje możliwość korzystania z wózka w różnych sytuacjach. Znakomicie sprawdzi się dla rodziców aktywnych, zmotoryzowanych i mieszkających w mieście ze względu na to, że łatwo jest dostosować format wózka do potrzeby chwili. Rozwiązanie typu 3w1 lub 4w1 szczególnie dobrze sprawdzi się, jeśli rodzice najczęściej przemieszczają się samochodem.

Dobór wózka wpływa zarówno na codzienny komfort dziecka, jak i rodzica. Dobrze dopasowany do potrzeb może ułatwić życie i poprawić mobilność rodziców. Warto więc dobrze przeanalizować zakup i zwrócić uwagę na wymienione wcześniej szczegóły.