Jaką skrzyniopaletę wybrać?

schoellerallibert.com - scho schoeller (8).jpg

Jeszcze kilka lat temu większość przedsiębiorców stawiała na drewniane skrzyniopalety. Prezentowały one bowiem mnóstwo zalet, przy bardzo ograniczonej liczbie wad. Umożliwiały szybkie i sprawne posortowanie płodów rolniczych i pozwalały na zachowanie optymalnych warunków, by towar nie uległ zepsuciu. Ułatwiały składowanie zebranych warzyw i owoców oraz zauważalnie upraszczały cały proces przewozu, gdy zachodziła taka potrzeba. Obecnie używane skrzyniopalety plastikowe prezentują tyle samo zalet, ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów – mniej wad.

Dlaczego skrzyniopaleta drewniana może być ryzykowna?

Przy potężnych zbiorach trzeba liczyć na to, że pojedyncza Skrzyniopaleta będzie w stanie wytrzymać wiele kilogramów towaru przez dłuższy czas, a także bezurazowo przetrwa transport i powrót. Najlepiej by do tego procesu można było ją wykorzystywać przez sezon lub nawet kilka. Niestety, drewniane palety dość szybko się niszczą. Drewno w takich warunkach zużywa się, a proces niszczenia będzie przyspieszony, gdy palety będą narażone na warunki zewnętrzne – wiatr czy deszcze sprawiają, że proces rozkładu postępuje szybciej.

Nie znaczy to, że drewniana skrzyniopaleta jest całkowicie złym wyborem, zwłaszcza że charakteryzuje ją stosunkowo niska cena. Trzeba jednak liczyć się tym, że dużo prędzej może wystąpić konieczność naprawy skrzyniopalety lub całkowitej jej wymiany. Zdecydowanie szybciej, niż przy odpowiednio użytkowanej skrzyniopalecie plastikowej.

Skrzyniopalety plastikowe – inwestycja w liczne zalety

Jak już wspomniano wyżej – plastik jest dużo trwalszym materiałem niż drewno. Jeśli nie jest zniszczony działaniem ludzkim, to nie wpływa na niego negatywnie mijający czas czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Kolejną różnicą w porównaniu do skrzyniopalet z drewna jest możliwość szybkiego i dokładnego umycia plastikowego kontenera. Warto też pamiętać, że są zdecydowanie lżejsze, niż ich drewniane odpowiedniki. Zdaje się jednak, że ich największą wadą jest cena. Sięgać może ona nawet kilkuset złotych za jedną sztukę.

O czym pamiętać przy wybieraniu palety?

Bo wybraniu rodzaju skrzyniopalety, jaką kupujemy, warto przyjrzeć się innym parametrom, które powinien spełniać wybrany produkt. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać wymiary, można nawet zdecydować się na niestandardowe, ale dopasowane do potrzeb i możliwości. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja jest wzmocniona oraz, czy jest wystarczająco lekka, by nie utrudniać pracy.