Jakie rodzaje kremów dla dzieci powinny znaleźć się w każdym domu?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Odpowiednie nawilżanie i ochrona jest więc bardzo ważnym elementem pielęgnacji malucha przez cały rok. Dobór odpowiednich preparatów zależy przede wszystkim od wieku dziecka, jego ewentualnych alergii oraz oczywiście pory roku.

Pielęgnacja skóry niemowlęcej

Niemowlęta wymagają szczególnej pielęgnacji ze względu na spore ryzyko odparzeń w okolicach okołopieluszkowych. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, które ochronią wrażliwą skórę maluszka przed działaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Do pielęgnacji pozostałych części ciała niemowlaka stosuje się oliwki i specjalne kremy nawilżające. Jeśli jednak skóra dziecka nie jest bardzo przesuszona nie ma konieczności, by nawilżać ją w całości codziennie.

Kremy chroniące przed działaniem zimna

Zimą skóra dzieci w każdym wieku jest bardzo narażona na przesuszenie. W tym okresie wskazane jest stosowanie na odsłonięte części ciała dziecka tłustych kremów ochronnych. Tego typu kremy dla dzieci powinny znaleźć się w każdym domu. Przed każdym wyjściem na zewnątrz należy bardzo dokładnie nakremować twarz dziecka, szczególnie nos, płatki uszu oraz policzki. Ilość kremu, którą nakładamy jednorazowo zależy przede wszystkim od temperatury na zewnątrz. Im zimniej tym grubszą warstwę kremu powinniśmy nałożyć.

Ochrona przed słońcem

Delikatną skórę dziecka należy chronić również latem. Dlatego konieczne jest korzystanie z kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, posiadającym oznaczenie UVA oraz UVB, gdyż przed tymi dwoma rodzajami promieniowania należy bezwzględnie chronić skórę malucha. Wybierając kremy dla dzieci do ochrony przed słońcem należy zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku mogą być stosowane. Kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych nie należy stosować u maluchów.

Kremy dla dzieci z problemami skórnymi

Niestety rodzice nie są w stanie uchronić swoich pociech przed wszystkimi problemami skórnymi. U maluchów występują różnego rodzaju alergie skórne lub w poważniejszych przypadkach atopowe zapalenie skóry. Dlatego kremy dla dzieci powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

Czy skład ma znaczenie?

Wszystkie kosmetyki ochronne i pielęgnacyjne dla najmłodszych powinny mieć prosty skład, gdyż dzięki temu można uniknąć skórnych reakcji alergicznych wywołanych przez składniki kremu. Najbezpieczniejsze dla dzieci są naturalne olejki, wosk pszczeli, tłuszcze roślinne oraz pantenol, którego ogromną zaletą jest działanie przeciwzapalne.