Jakie witaminy dla wegetarian? Suplementy diety, które musisz mieć w swoim jadłospisie!

Odstawienie mięsa od swojego jadłospisu to ponoć dobra praktyka, jest korzystna dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska naturalnego. Mówi się, że za część niepokojących zmian klimatycznych odpowiada właśnie światowa hodowla bydła. Jeśli dodamy do tego kwestie etyki i przekonań, zbierzemy już całkiem sporą ilość argumentów, dla których nasze społeczeństwo chętnie przesiada się na dietę wegetariańską. Trzeba jednak pamiętać, że odcięcie naszego organizmu od niektórych źródeł składników odżywczych może być dla niego sporym ciosem. Na pomoc idą suplementy dla wegetarian.

Jakie suplementy dla wegetarian?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad źródłem witamin. Jak doskonale wiemy, odpowiadają one za cały szereg przemian w naszym organizmie i to między innymi od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Zestaw witamin dla wegetarian powinien zawierać przede wszystkim witaminę B12, dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i uniknięcia anemii. Kompleks witamin dla wegetarian to typowa mieszanka witamin z grupy B i magnezu.

Suplementy dla wegan, którzy jak wiadomo, wykreślają ze swojego jadłospisu nieco więcej produktów, niż wegetarianie, powinny stanowić przede wszystkim wartościowe źródło wapnia oraz witamin wspierających jego przyswajanie. Jakie witaminy dla wegan? Cóż, polecimy połączenie wapnia oraz witaminy D+K. Pierwszy suplement uzupełni braki, które wynikają z odstawienia nabiału, drugi zaś sprawi, że przyswajanie wapnia będzie efektywne. Witamina D świetnie wpływa na samopoczucie, dlatego w pewien sposób pomoże uniknąć stanów depresyjnych, które mogą wynikać z nagłego odstawienia niektórych składników pokarmowych. A tutaj rekomendowane suplementy dla wegan ze Sklepu KenayAG.

Żelazo i cynk – ważne suplementy diety dla wegetarian

Całkowite usunięcie mięsa z jadłospisu ma swoje następstwa i może mieć zarówno dobre jak i złe skutki. Nie da się bagatelizować faktu, że produkty zwierzęce są bardzo bogatym źródłem składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Wegetarianie i weganie mają zatem dwie opcja, by kontynuować zdrowy tryb życia: poszukać produktów zwierzęcych, które efektywnie zastąpią mięso lub przyjmować suplementy diety dla wegetarian. Dwa kluczowe to żelazo i cynk.

Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne dla naszego organizmu. Warto zatem pomyśleć o suplementach diety, które pozwolą ustabilizować jego ilość. Nie zalecamy jednak z miejsca kupować żelaza, zaraz po odstawieniu mięsa. Jego nadmiar we krwi również nie jest pożądany. Najlepiej najpierw odwiedzić lekarza rodzinnego, a następnie, zgodnie z jego zaleceniami, zadecydować czy suplementacja jest wymagana.

Cynk jest ważnym elementem naszej gospodarki hormonalnej, odpowiada za metabolizm oraz regenerację komórek. Jego źródłem są ryby, mięso czy skorupiaki, a zatem produkty, z których wegetarianie rezygnują. Niedobory cynku mogą powodować również łamliwość włosów i paznokci.

Co jeszcze warto uzupełniać?

Wśród suplementów dla wegetarian specjaliści jako istotne wskazują preparaty z kwasami omega-3 i omega-6 a także preparaty z kreatyną. Poszukując kompleksowych, naturalnych źródeł wielu aminokwasów, w tym także egzogennych, warto wziąć pod uwagę spirulinę i chlorellę.