Kiedy szczególnie przydatne są kotwy chemiczne?

Aktualnie w wielu branżach stosowane są kotwy chemiczne. Można to zaobserwować bez żadnego większego wysiłku. Co to są kotwy chemiczne? Jakie mają najważniejsze właściwości? Gdzie mogą być bez problemu użyte?

Niezbędne informacje o kotwach chemicznych

Bardzo dużo osób do końca nie wie, co to są kotwy chemiczne. Warto zatem wyjaśnić, że to produkty chemiczne składające się standardowo z żywicy oraz utwardzacza. Są one sprzedawane w odpowiednich pojemnikach. W zależności od sklepu można również liczyć na zakup dodatkowych elementów, takich jak między innymi pompka itp. Dlaczego obecnie kotwy chemiczne są tak popularne? Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na uniwersalność. Takie elementy mogą być wykorzystywane bowiem w rozmaitych rodzajach podłoży. W porównaniu do kotew mechanicznych w aż tak dużym stopniu nie oddziałują na podłoże. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcesoria tego typu są także stosunkowo proste w temacie zastosowania. Wyróżniamy kilka rodzajów tych elementów. Fachowcy sprzedają kotwy poliestrowe, ale nie tylko. Do wyboru są również kotwy winylowo-estrowe – jak choćby kotwa chemiczna Elbrus WCF-VESF / WCF-VESF-E. Inną alternatywą są elementy epoksydowo-akrylowe.

Zastosowanie kotew chemicznych

Ze względu na swoje właściwości, kotwy chemiczne mają wszechstronne zastosowanie. Jakie? Na przykład kotwa chemiczna Elbrus WCF-VESF / WCF-VESF-E może być stosowana w przypadku betonu niezarysowanego klasy C20/25 do C50/60, betonu zbrojonego i niezbrojonego, a także betonu suchego i mokrego. Wyróżnia się ona solidnością oraz łatwym użyciem. Na uwagę zasługuje także zakres temperatur pracy dla wyżej opisywanej kotwy. W tym przypadku jest to -40℃ do +80℃. Gdzie jeszcze mogą być wykorzystane akcesoria tego właśnie typu? Biorąc pod uwagę między innymi mocowanie elementów konstrukcyjnych, takich jak belki oraz słupy. Nie inaczej jest uwzględniając instalację elementów niekonstrukcyjnych, ekranów akustycznych itd.

Porządne kotwy chemiczne sprawdzają się przy remontach starych domów, a także w nowym budownictwie. Nie brakuje im zatem wszechstronności. Szczególnie, jeśli te nowe nieruchomości są budowane na bazie założeń energooszczędnych. Warto tutaj zwrócić uwagę również na takie zastosowanie, jak montaż rozmaitych elementów zewnętrznych, jak choćby anten satelitarnych itp. Kotwy chemiczne sprawdzają się również przy instalacji przedmiotów w strukturach pełnych mocnych oraz pełnych słabych (w cegle). Ich popularność nie może zatem dziwić.