Kompresor śrubowy czy łopatkowy – który będzie lepszy?

To, że sprężarki są tak popularne, wynika stąd, że sprężone powietrze to bezpieczne, czyste i łatwe do wykorzystania medium, za pomocą którego można przenosić energię. Zazwyczaj narzędzia pneumatyczne są dużo wydajniejsze i lżejsze niż standardowe narzędzia elektryczne albo zasilane bateryjnie urządzenia akumulatorowe. Za pomocą dobrej jakości kompresora można oszczędzić nie tylko czas, ale również całkiem sporo pieniędzy.

Kompresory zmieniają się z biegiem lat

Budowa kompresorów bardzo się zmieniła przez lata. Obecnie są to bezawaryjne urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle. Są o wiele lepsze od tradycyjnych sprężarek, chociaż mają one taką samą funkcję. To znaczy ich zadaniem jest zwiększenie ciśnienia gazu oraz ograniczenie jego ilości. Najczęściej spotykanymi rodzajami kompresorów powietrznych są kompresory wyporowe. Warto wśród nich wymienić między innymi tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe. W jaki sposób masz wybrać najlepszy kompresor dla Ciebie?

Czym jest kompresor śrubowy?

Kompresory śrubowe najczęściej można spotkać w przemyśle. Wynika to stąd, że tam bardzo często pracują w trybie ciągłym. Ich specyficzna budowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o częstotliwość załączeń w ciągu godziny. Kompresor, gdy nastąpi zanik poboru sprężonego powietrza działa jeszcze przez jakiś czas bez żadnego obciążenia. W tym samym czasie pobiera energię elektryczną oraz zwiększa tym samym koszty eksploatacji.

Czy kompresory śrubowe są hałaśliwe?

Dzięki temu, że standardowo w kompresorach śrubowych są zabudowane wszystkie elementy i to w obudowie dźwiękoszczelnej, to wytwarzają one hałas na poziomie 65-75 dB. Bardzo szczelna konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca w garażu lub w innym pomieszczeniu, w którym jest przechowywana

Czy w kompresorach śrubowych jest dużo oleju?

Sprężone powietrze wytwarzane przez sprężarki śrubowe o smarowaniu olejowym wyróżnia się brakiem pulsacji oraz małym poziomem oleju. Niewielka zawartość oleju znajduje się na poziomie 3 mg/m3. Dodatkowo kompresory śrubowe mogą być wyposażone w systemy uzdatniania sprężonego powietrza do odpowiedniej klasy jakości.

Czy kompresory śrubowe są trwałe? Czy warto w nie zainwestować większą sumę?

Dobrej jakości kompresor śrubowy jest w stanie pracować przez 35-50 tysięcy godzin. Później niestety należy przeprowadzić kapitalny remont lub wymienić sprężarkę na nową. Wynika to stąd, że zmniejsza się jakość sprężanego powietrza. Zazwyczaj producenci udzielają 5-letniej gwarancji technicznej na kompresory śrubowe. Mimo wszystko jest to długo i warto mieć taki sprzęt w swoim garażu.

A czym są rotacyjne kompresory łopatkowe?

Kompresory łopatkowe również stają się coraz bardziej popularne w przemyśle. Zaletą kompresorów łopatkowych jest to, że generują niski poziom hałasu ok. 65-75 dB. Dzięki temu można je umieścić nawet w hali produkcyjnej. Tak samo jak w przypadku kompresorów śrubowych jest tutaj niski poziom zaolejenia. Z pewnością warto się nimi zainteresować. Sprawdź, jaki model kompresora jest odpowiedni dla Ciebie.