Kuchnia z połyskiem! Czy błyszczące fronty meblowe to dobre rozwiązanie?

Wybierając meble do kuchni, zastanawiamy się często jakie fronty wybrać, błyszczące czy matowe. Jest to ważna decyzja, ponieważ od niej w dużym stopniu zależy wygląd i funkcjonalność wnętrza. Lakierowane fronty z połyskiem są piękne i na czasie. Zanim jednak dokonasz wyboru, poznaj ich wady i zalety, a potem zdecyduj, czy będą odpowiednie do Twojej kuchni.

Zalety i wady błyszczących frontów

Główną zaletą lakierowanych frontów szafek jest ich piękny wygląd. Błyszczące meble robią wrażenie szczególnie wtedy, gdy dobrane jest do nich właściwe oświetlenie. Drugim ich plusem jest fakt, iż dzięki nim kuchnia wydaje się optycznie większa, dlatego polecane są szczególnie do małych pomieszczeń. Lakierowane fronty, zwłaszcza te w jasnych barwach, odbijają światło i dzięki temu rozświetlają całe wnętrze. Odbija się w nich także otoczenie, co daje efekt głębi.

Szafki kuchenne w jednolitym kolorze bardzo dobrze komponują się z drewnem, szkłem, innymi kolorami na ścianach lub fragmentach mebli, a nawet wzorzystą tapetą. Wykorzystując lakierowane fronty, można tworzyć różnorodne aranżacje. Jedną z opcji jest zestawienie w jednej kuchni obu sposobów wykończenia mebli, na przykład dolne szafki matowe a górne lakierowane, lub zestawienie na jednym poziomie różnych rodzajów wykończenia w zróżnicowanej kolorystyce.

Wadą lakierowanych frontów są widoczne na ich powierzchni odciski palców, które wyglądają bardzo nieestetycznie i muszą być na bieżąco usuwane. Błyszczące fronty są też bardziej podatne na odpryski, uszkodzenia i zarysowania oraz przebarwienia. Lakier z biegiem czasu ulega utlenieniu i może zmieniać barwę, na przykład biały – lekko zżółknąć. Fronty w połysku mogą być jednak wykańczane nie tylko lakierem, lecz także akrylem, folią MDF lub laminatem, co znacznie poprawia ich trwałość.

Czy błyszczące fronty meblowe sprawdzą się w Twojej kuchni?

Jeżeli lubisz styl nowoczesny i chcesz urządzić kuchnię właśnie w takim klimacie, fronty w połysku będą idealne. W monochromatycznej kuchni, w której panuje minimalizm, będą elementem dekoracyjnym. Błyszczące fronty nie pasują jednak do kuchni w stylu rustykalnym i nie sprawdzą się też raczej w klasycznym wnętrzu. Fronty z połyskiem warto wprowadzić również do małej kuchni, w której dodatkowo jest niewiele dziennego światła. Błyszczące meble rozświetlą ją i sprawią, że będzie wyglądać na większą.

Jeśli masz dużą kuchnię, wybór wykończenia frontów będzie zależał od Twojego gustu i upodobań. Błyszczące fronty meblowe to dobre rozwiązanie do każdej kuchni, jeśli tylko podobają się jej użytkownikom.