Kurs językowy dla młodzieży – czy to dobry pomysł?

Nauka języków obcych w postaci kursów to alternatywa dla osób, które chcą w ciekawy i pożyteczny sposób poświęcić swój czas. Ponadto poszerza wiedza, rozwija umiejętności i pozwala spędzić czas z innymi w grupie. Także wśród młodzieży może być to odpowiedni wariant wyboru zajęć pozalekcyjnych. Czy kurs angielskiego dla naszego dziecka to dobry pomysł?

Poszerzanie wiedzy i umiejętności

Bez wątpienia nauka języków obcych to przede wszystkim poszerzanie nabytej już wiedzy o coraz to nowsze rzeczy. Niekiedy uczenie się tylko w szkole i w domu nie jest wystarczające, aby dziecko mogło dobrze przyswoić dany materiał, którego często jest za dużo. Dlatego jest to także dodatkowa pozaszkolna nauka, która wcale nie jest obowiązkowa ani monotonna.

Kursy językowe pozwalają na ciekawą formę zajęć, np. w postaci prezentacji i materiałów multimedialnych, zabawy przeznaczone w celu nauki danego języka, czy praca w grupie. To również ćwiczenie asertywności i wszystkich cech, które mają na zadanie pozwolić dziecku na prawidłową komunikację z rówieśnikami, ponieważ najczęściej grupy tworzone są wiekowo, dzięki czemu nie dochodzi do różnych sprzeczności. Szkoły językowe oferują zajęcia grupowe, ale również indywidualne i to zależy tylko i wyłącznie od rodziców, na jaką formę się zdecydują. Materiał na danych lekcjach tworzony jest tak, aby został przystosowany do tempa grupy, a także indywidualnych potrzeb, dlatego dziecko nie uczy się wielu rzeczy w jednym terminie. Zostaje taki materiał odpowiednio rozłożony, aby nauka była zdecydowanie efektywniejsza. Dlatego także zajęcia zazwyczaj odbywają się dwa razy w tygodniu, aby nie było to zbyt często. Dziecko przyswaja dany materiał oraz ćwiczy swoje umiejętności, które mają szanse zaowocować w przyszłości (konstruktywne myślenie, czy lepsze rozumowanie otaczającej rzeczywistości).

Nowe znajomości i ciekawie spędzony czas

Kursy językowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego są coraz częściej wybieraną formą pozalekcyjną dla dziecka. Jak wspomniano wyżej, szkoły językowe oferują pracę w grupie, która może przynieść wiele korzyści w postaci nowych znajomości oraz ciekawie spędzonego i spożytkowanego czasu. Wiele dzieci, które uczęszcza na kurs są w podobnym przedziale wiekowym, co pozwala do swobodne komunikowania się i porozumiewania między sobą. Są to najczęściej grupy około 10-16 lat, dlatego nie ma problemu z zapoznaniem się z innymi. Nowe koleżanki, czy koledzy to również motywacja dla dziecka, aby uczęszczać na takie zajęcia, które będą formą nauki, a także dodatkowym spotkaniem z przyjaciółmi. Ciekawie spędzony czas na kursie to także jego dobre spożytkowanie w postaci wielu pracach i zadaniach w grupach, a także poprzez opracowywanie w ciekawy oraz interesujący sposób materiały językowe.

Warto także zwrócić uwagę na wybierany język dla dziecka na takim kursie. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na ten, którego akurat pociecha uczy się także w szkole i jest nim najczęściej angielski. Pozwoli to nie tylko powtarzać materiał, który jest omawiany na co dzień, ale również poszerzać go i dowiadywać się coraz to nowszych rzeczy. Dlatego angielski dla młodzieży może być dobrym pomysłem, jeśli myślimy nad pozalekcyjnymi rozrywkami dla naszego dziecka.