Dom od dewelopera – poznaj zalety tego rozwiązania

Osoby marzące o własnym domu jednorodzinnym mogą zdecydować się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, wzniesienie budynku mieszkalnego lub jego nabycie od dewelopera. Pierwsza z wymienionych możliwości wiąże się nierzadko z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu, druga zaś jest czasochłonna. Dlaczego warto wybrać dom od dewelopera?

Wygoda i oszczędność czasu

To niewątpliwie najważniejsze zalety skorzystania z oferty dewelopera. Budowa domu metodą gospodarczą wymaga też zakupu odpowiedniej działki. Według „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferto.pl, nowe budynki mieszkalne powstają najczęściej na działkach o powierzchni nie przekraczającej 20 arów. Jednocześnie należy zauważyć, że jej wybór zależy nie tylko od ceny oraz możliwości finansowych nabywcy, ale często wynika z sytuacji prywatnej – nierzadko taka działka przekazywana jest w darowiźnie przez rodzinę. W przeciwnym razie znalezienie odpowiedniej działki może zająć nieco czasu, podobnie jak nadzorowanie budowy, poszukiwanie najlepszych materiałów łączących w sobie dobrą jakość i przystępną cenę, a także ich dostarczenie na budowę. Oprócz tego trzeba też znaleźć godną zaufania ekipę budowlaną i jeśli jest taka możliwość – kontrolować postępy we wznoszeniu budynku i stale weryfikować czy fachowcy nie popełnili zaniedbań. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego, wszystkimi tymi kwestiami zajmuje się przedsiębiorca wznoszący budynek. Nabywca musi tylko znaleźć odpowiednią nieruchomość w lokalizacji, która mu odpowiada. Wiele osób jest zdania, że nowe osiedla domów jednorodzinnych ze względu na zagospodarowanie przestrzenne centrów miast powstają na obrzeżach dużych miejscowości. Tymczasem można znaleźć domy również w dzielnicach doskonale skomunikowanych nawet z centrum stolicy, czego przykładem są nowe domy na Wilanowie.

Nowoczesne budownictwo

Kupując dom na rynku wtórnym trzeba liczyć się z faktem, że wieloletni budynek wymagać będzie odświeżenia przed wprowadzeniem się do niego, a niekiedy nawet generalnego remontu obejmującego również wymianę instalacji, okien czy dachu, a także w zależności od potrzeb – zmiany układu pomieszczeń. Wznoszone przez deweloperów budynki nie tylko charakteryzują się nowoczesnym designem, ale też powstają z wysokiej jakości materiałów. Aby jednak mieć pewność, że nabywany dom nie będzie wymagał remontu przez wiele lat, warto poprosić dewelopera o dokumentację zawierającą szczegółowe informacje dotyczące budowy. Jeśli takiej dokumentacji nie ma lub też deweloper odmawia jej przekazania, być może lepiej odstąpić od transakcji. Warto też wiedzieć, że chociaż zgodnie z obowiązującą ustawą deweloperską interesy klienta są chronione, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z dotychczas zrealizowanymi przez przedsiębiorcę inwestycjami. Oprócz tego warto też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego i przekonać się, czy w najbliższej okolicy nie powstaną obiekty mogące mieć wpływ na komfort życia.