Miejsca, dla których warto odwiedzić Chiny. Atrakcje turystyczne, które zobaczysz, wybierając się tam z biurem podróży.

Kraj z największą liczbą ludności na świecie i trzeci pod względem powierzchni. Potęga gospodarcza, obok której nie da się przejść obojętnie. Jednocześnie kultura, która miała znaczący wpływ na rozwój cywilizacyjny i nadal wspomaga współczesne technologie. Kraj, który przeżył w ostatnich latach metamorfozę z państwa komunistycznego do kapitalistycznego. Jadąc do Chin, najważniejsze jest, aby cieszyć się zwiedzaniem, odkrywaniem nowości i poczuć, jak to jest w centrum olbrzymiego miasta, jakim jest Pekin. To też szansa na poznanie historii – w Chinach nie brakuje wspaniałych zabytków, jest tutaj też wiele wspaniałych krajobrazów.

Pekin – stolica Chin

Nietrudno się domyślić, że jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc w Chinach przez turystów jest Pekin – stolica kraju. Miejscem, w które wypada się udać, jest Świątynia Nieba. To kompleks budowli taoistycznych o charakterystycznym wyglądzie zewnętrznym oraz okrągłym ołtarzu. Zabytek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo ważnym elementem podczas zwiedzania Pekinu jest także znajdujący się tutaj odcinek Wielkiego Muru Chińskiego. Uwagę zwraca zwłaszcza Badaling, który stanowi najważniejszy region turystyczny całej stolicy. Można tam podziwiać wspaniałe widoki, spacerując wzdłuż wzgórz. W przeszłości miejsce to odwiedzały znane postacie ze świata polityki, m.in. Richard Nixon, Margaret Thatcher, czy Michaił Gorbaczow. Będąc w Pekinie, z pewnością trafimy też na Plac Tiananmen, który znajduje się w samym środku stolicy i ma zapisane pewne czarne karty w swojej historii. Z kolei z Węglowego Wzgórza możemy zobaczyć wyjątkową panoramę na Zimowy Pałac Cesarski.

Szanghaj

Miejsce, które również jest chętnie zwiedzane przez turystów, to Szanghaj. Przedstawia się go jako wielki port morski oraz jedną z największych na świecie giełd. Jednak obecność biznesu to nie wszystko, co świadczy o oryginalności tego miasta. Warto dotrzeć do Muzeum Szanghaju. Znajduje się tam kolekcja przepięknych chińskich dzieł. Można dowiedzieć się, jak wyglądał rozwój sztuki w tym kraju na przestrzeni wieków. Szanghaj to także miasto bogate w olbrzymią ilość zabytkowych świątyń. Tą najważniejszą jest Świątynia Nefrytowego Buddy. Mieszka tam 70 mnichów. Miejsce to jest sporym unikatem, gdyż buddyści ze względu na zamordystyczną władzę nie mają w Chinach lekko. Uwagę przykuwają przede wszystkim dwie figurki Buddy przewiezione z Birmy.

Suzhou

Obok wielkich aglomeracji pełnych nowoczesnych budowli, Chiny mają swoje miejsca, które wzbogacają krajobraz za pośrednictwem flory i fauny. Suzhou jest nazywane zielonym miastem – to określenie zawdzięcza sztuce projektowania ogrodów. Można przyjrzeć się temu niesamowitemu procesowi i zrozumieć, jak dużo wysiłku należy włożyć w stworzenie zapierającego dech w piersiach ogrodu. Ponadto, w Suzhou produkuje się jedwab, który jest pozyskiwany z kokonów. O ile Szanghaj to centrum biznesowe, o tyle Suzhou to ośrodek przemysłowo-handlowy. Jest tutaj jednak trochę nowoczesności – np. Muzeum Suzhou, gdzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat produkcji jedwabiu. Dla osób, które chcą odpocząć od turystycznych szaleństw i zadowolić się spokojnym spacerem w okolicy, to przeznaczona pod ten cel jest uliczka Pingijang.

Chiny atrakcje turystyczne – warte wyjazdu?

Chiny są różnorodnym krajem, w którym można dobitnie zweryfikować, jak działa połączenie nowoczesności z dawną historią, czy połączenie wielkich budynków ze swobodną przestrzenią. Duża powierzchnia państwa oraz ilość zabytków powoduje, że wręcz niemożliwa jest wizyta we wszystkich miejscach, które są warte zobaczenia. Jednak to właśnie w Pekinie i Szanghaju znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych, których nie można pominąć podczas wyjazdu do Azji. Będziemy mogli podziwiać sztukę i architekturę chińską, która jest tak inna niż to, co na co dzień jest dostępne dla nas w Europie.