Nie ulega wątpliwości, że endometrioza dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Trzeba podkreślić, że od dawna jest znana ta choroba, ale uczeni do dzisiaj nie wskazali dokładnej przyczyny. Niektórzy medycy mówią o tak zwanym miesiączkowaniu wstecznym, czyli przedostawaniu się krwi miesiączkowe do jamy otrzewnowej.
Co to endometrioza?
Warto wspomnieć, że choroba jest określana także jako gruczolistość zewnętrzna, która cechuje się obecnością komórek, które pochodzą z endometrium poza wnętrzem macicy. W zdecydowanej większości przypadków ogniska zapalne znajdują się w okolicy rozrodczych organów. Niektóre pacjentki skarżą się na ich występowanie w narządach sąsiadujących, czyli np. jelicie grubym, otrzewnej oraz pęcherzu moczowym. Tworzenie się zrostów na skutek stanu zapalnego jest przyczyną największych dolegliwości bólowych u pacjentek. Leczenie endometriozy warto zacząć jak najwcześniej.
Skutki endometriozy
Endometrioza wywiera negatywny wpływ nie tylko na relacje społeczne kobiety, ale również na sferę seksualną oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do niepłodności. Dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia są głównym objawem endometriozy. Pacjentki najczęściej odczuwają ból w obrębie miednicy. Ból może występować także w trakcie oddawania stolca lub moczu. Do lekarza trzeba się zgłosić także wtedy, gdy dyskomfort pojawia się w trakcie stosunku. Trudności z zajściem w ciążę są innym ważnym objawem.
Lokalizacja choroby
Nie wszyscy mają świadomość, że lokalizacja choroby ma wpływ na występowanie różnych symptomów. Warto mieć na uwadze, że wieloetapowym procesem jest zdiagnozowanie endometriozy. Prawidłowo przeprowadzony wywiad jest pierwszym krokiem w kierunku rozpoznania. Do tego trzeba jeszcze doliczyć badanie ginekologiczne. Badania obrazowe są pomocne w zdiagnozowaniu ognisk endometriozy. Leczenie polega na zastosowaniu farmakoterapii, czyli głównie terapii hormonalnej. Jej celem jest złagodzenie objawów choroby. Stosuje się także leki przeciwbólowe.