Najlepsze narzędzia pomiarowe

Niezależnie od tego czy prowadzisz warsztat, szykujesz się do remontu instalacji we własnym domu, czy majsterkujesz hobbystycznie, narzędzia pomiarowe przydadzą ci się na różnych etapach pracy. Zwłaszcza w pracach ślusarskich, czy podczas obróbki skrawaniem. Jakie artykuły techniczne do pomiaru wybrać przy tak ogromnym ich zróżnicowaniu i do jakich celów mogą ci się przydać? Poznaj 3 niezbędne narzędzia pomiarowe.

Suwmiarka – obowiązkowa w każdym warsztacie

Absolutną podstawą w każdym warsztacie są suwmiarki. Są przede wszystkim uniwersalne oraz umożliwiają wykonywanie dokładnych pomiarów. Mierzą takie parametry jak szerokości zewnętrzne, czy wewnętrzne, a także głębokość, grubość oraz rozstaw. Umożliwia wykonywania pomiarów z dokładnością do 0,1 mm. Wyróżnia się trzy rodzaje suwmiarek: noniuszową, zegarową oraz elektroniczną. Suwmiarka składa się z prowadnicy, suwaka, powierzchni pomiarowej, a także elementu odczytowego.

Mikrometr – gdy ważny jest każdy milimetr

Mikrometry, czy inaczej przyrządy mikrometryczne wykorzystuje się w bezpośrednich pomiarach wymiarów liniowych, czyli zewnętrznych, wewnętrznych oraz mieszanych. Służą one do wykonywania pomiarów mniejszych i bardziej szczegółowych niż w przypadku suwmiarki. Z wykorzystaniem mikrometra zmierzysz np. grubość blachy, drutu, czy rury z dokładnością od 0,01 mm do nawet 0,001 mm.

Średnicówki – idealna średnica

Średnicę rur, pierścieni i tłoków zmierzysz z kolei za pomocą średnicówki. Wyróżnia się jej trzy główne rodzaje: średnicówki dwupunktowe, trójpunktowe, zegarowe oraz mikrometryczne. Najdokładniejsze pomiary umożliwia średnicówka zegarowa, która swój odczyt wyświetla za pośrednictwem miernika.

Wybierając narzędzia pomiarowe do twoich celów, kieruj się nie tylko tym czemu mają służyć. Nie mniej ważna jest jakość artykułów technicznych. Przed zakupem sprawdź opinie dotyczące konkretnych marek, czy produktów. Jeśli szykujesz się do naprawdę szczegółowych pomiarów, nie warto oszczędzać na narzędziach.