Okna drewniane, czyli dobry stosunek ceny do jakości

Budowa domu czy kupno mieszkania to dwa bardzo poważne przedsięwzięcia. Dla większości osób jest to czas bardzo stresujący, ponieważ każdy chce by dom czy mieszkanie były jak najlepiej urządzone i służyły przez wiele lat. Z tego względu, mało kto oszczędza na materiałach budowlanych. Tak samo jest ze stolarką okienną. Pomimo tego, iż ludzie szukają oszczędności na każdym kroku chcą mieć pewność, że zastosowana technologia spełni ich wymagania. Z tego względu wiele osób decyduje się na zastosowanie okien drewnianych.

Dlaczego okna z drewna?

Mówiąc o drewnianych oknach wiele osób ma przed oczami stare zdezelowane okna rodem z PRL, gdyż to w tym okresie powstawało wiele blokowisk, których budynki były wyposażone właśnie w ten typ okien. Chociaż jest w tym ziarno prawdy, ponieważ drewniane okna święciły w tym czasie prym, ich technologia jest obecnie znacznie inna od tej stosowanej jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie okna drewniane są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na czynniki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli interesują Cię okna drewniane, ceny są różne i zależą od wielu czynników dlatego warto skorzystać z wyceny przed podjęciem decyzji o inwestycji. Niezaprzeczalną zaletą okien drewnianych jest to, iż są wykonane z materiału naturalnego jakim jest drewno, które wpasowuje się praktycznie w każdy rodzaj zabudowy. Okna drewniane można dowolnie przemalowywać w zależności od pomysłu posiadacza takich okien. Jest to niewątpliwa zaleta okien drewnianych, ponieważ można dostosowywać je bez problemu do każdej aranżacji.

Jaka jest cena okien drewnianych?

Jeżeli mówimy o oknach drewnianych trzeba przede wszystkim wiedzieć, że ich cena zależy od wielu czynników. W przypadku okien drewnianych należy wiedzieć, że ich główną wadą jest możliwość wypaczania. Znaczy to, że drewniana rama okienna może pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych delikatnie się odkształcać. Może to powodować problemy z domykaniem okien i szybsze niszczenie. Z tego powodu, warto zainwestować w okna posiadające ramę klejoną warstwowo, co pozwala zredukować problem z paczeniem jednak okna będą droższe. Jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę okien jest oczywiście typ drewna, z którego jest wykonana cała konstrukcja. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę okna drewnianego jest ilość uszczelek. Standardowo do okien montuje się dwie uszczelki, jednak na życzenie często są dodawane kolejne. Trzeba również pamiętać, że wszelkie dodatki, jak na przykład funkcja mikrowentylacji, również powodują że cena okien drewnianych będzie wyższa.

Wpływ na cenę okien posiada również, tak jak w przypadku każdego produktu, marka producenta. Im producent jest bardziej znany tym można się spodziewać wyższej ceny za okna. Dodatkowo, cena okien może być również dyktowana warunkami gwarancji. Wszelkie opcje przekraczające podstawową gwarancję będę dodatkowo płatne.

Okna drewniane zaczynają się cieszyć po raz kolejny rosnącą popularnością. Jest to związane przede wszystkim z bardzo dobrą jakością takich produktów. Ponadto, można bez problemu zmieniać kolor okien przez co łatwiejsze stanie się dostosowywanie okien do obecnej aranżacji wnętrza.