Ochrona przeciwpożarowa w budynkach – zabezpiecz swoje mienie

Pożar to zdarzenie, przed którym staramy się zabezpieczać siebie i bliskich, ale też wszelkie miejsca publiczne, instytucje, sklepy, lotniska itp. Większości z nas te działania prewencyjne kojarzą się z posiadaniem czerwonych gaśnic w domu czy aucie, czujników przeciwpożarowych i obecnością hydrantów. Jak jednak wygląda nowoczesna ochrona przeciwpożarowa?

Nowoczesny system przeciwpożarowy

Jednym z nowocześniejszych sposobów za ochronę przeciwpożarową jest system oddymiania grawitacyjnego. Na czym on polega? W fasadach i dachu budynku umieszczone są oddymiające otwory, przez które gorące powietrze, dym i toksyczne gazy mają możliwość wydostania się, co umożliwia ludziom korzystanie z dróg ewakuacji w bezpiecznych warunkach (zwiększa widoczność, zmniejsza ryzyko niedotlenienia, utraty przytomności, poparzeń, zatrucia). Oddymianie działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli unoszenia gorącego dymu. Systemu tego typu mają na celu zabezpieczenie samej konstrukcji budynku przed efektami działania wysokiej temperatury.

Zalety oddymiania grawitacyjnego

System oddymiania grawitacyjnego ułatwia ewakuację, czyli zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia. Zmniejsza też prawdopodobieństwo powstania zjawiska rozgorzenia, gwałtownego zapalenia się wszystkich palnych powierzchni w zamkniętej przestrzeni.

Oddymianie grawitacyjne jest bardzo proste w działaniu. System dzięki możliwości zastosowania napędów elektrycznych w oknach i klapach oddymiających jest wyjątkowo komfortowy i efektywny, a urządzenia można zabudować w prawie niewidoczny sposób, co jest bardzo estetycznym rozwiązaniem. Ważne jest też stałe monitorowanie stanu systemu oraz automatyczne uruchamianie przez wspomniane wyżej czujki pożarowe. Zaletą jest również to, że poza sytuacjami pożaru, w codziennym funkcjonowaniu elektrycznie sterowane urządzenia odprowadzające dym i ciepło może stanowić naturalną wentylację pomieszczeń budynku.

Chcesz poznać inne systemy zabezpieczające?  https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/urzadzenia-zabezpieczajace-przed-powstaniem-wybuchu