Odmiany Lilii – wszystko co trzeba wiedzieć o nich wiedzieć

Lilie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zachwycały już w czasach starożytnych. Obecnie z uwagi na nieprzeciętne walory estetyczne przeżywają ponowny rozkwit w ogrodach. Co warto wiedzieć o uprawie, pielęgnacji i poszczególnych odmianach?

Skąd pochodzą lilie?

Lilie są znane od kilku tysięcy lat – pierwotnie występowały jedynie w Azji i na Bałkanach. Na terenie Polski pojawiły się w okresie średniowiecza i od tego czasu mocno ewoluowały. Co warto o nich wiedzieć?

Bez względu na okres w historii czy teren, w jakim pojawiały się lilie – na przestrzeni lat ulegały przeobrażeniom, w wyniku których obecnie zachwycają obfitością odmian. Różnią się nie tylko kształtem i kolorem, ale także intensywnością zapachu – lub nawet jego braku.

Lilie: charakterystyka

Dorodne kwiaty, ciekawa kolorystyka – to nie koniec zalet tych kwiatów. Ogrodnicy lubią po nie sięgać nie tylko z uwagi na okazałe kwiaty, które w ulokowaniu z różnymi gatunkami tworzą ciekawe kompozycje. 

Co więcej – ciągle pojawiają się nowe gatunki, co finalnie przekłada się większe możliwości w zakresie aranżacji ogrodu. To jednak nie koniec – lilie są relatywnie łatwe w uprawie.

Lilie – wymagania do prawidłowego rozwoju

To, co najistotniejsze w przypadku sadzenia lilii to zapewnienie dostępu do promieni słonecznych. Podczas sadzenia warto umieścić w uprzednio przygotowanym podłożu nie jedną, a kilka cebulek lilii. Dzięki temu w okresie rozkwitu lilie będą tworzyć efektowne skupiska, które skutecznie przyciągną spojrzenia. 

Najdogodniejszy termin na tę czynność przypada od połowy września do października, a następnie – w kwietniu.

Podstawa to dobrej jakości cebulki lili

Dla dobrego wzrostu lilie potrzebują zdrowych cebulek, które obecnie można kupić w sklepach ogrodniczych lub internetowych sklepach z cebulkami. Przykładem takiego sklepu jest sklep firmy BENEX, który pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/ oferuje cebulki lilii w różnych gatunkach i odmianach.

Jak prawidłowo nawadniać lilie?

Warto zatroszczyć się o to, aby lilie były systematycznie nawożone i podlewane. Proces nawadniania powinien przebiegać w taki sposób, aby podłoże było ciągle lekko wilgotne – nie można jednak popadać tu w skrajności i dopuścić do sytuacji, w której woda będzie zalegała w podłożu.

Nawożenie z kolei powinno przebiegać z użyciem kompostu oraz nawozu mineralnego o niskiej zawartości azotu – z częstotliwością raz na dwa tygodnie. Gdy lilie zaczną przekwitać – wówczas można zaprzestać nawożenia.

Jak przygotować podłoże dla lilii?

Stanowisko przeznaczone dla lilii powinno być przede wszystkim właściwie oczyszczone i pozbawione chwastów. Po ulokowaniu zdrowych i dorodnych cebul w podłożu na głębokości co najmniej 5 cm należy zakryć je warstwą kompostu (na grubość kilku centymetrów). Dzięki temu powstaną optymalne warunki do pojawienia się korzeni pędowych. Jeżeli chodzi o odczyn gleby – tutaj jest to wartość zmienna, zależy bowiem od konkretnych gatunków lilii.

Ściółkowanie podłoża wokół lilii pomoże w ograniczeniu rozwoju chwastów, zredukuje parowanie wody, a w okresie zimowym będzie stanowić dodatkową ochronę przed mrozem. Można użyć do tego zarówno kory, jak i torfu, liści lub trocin.

Lilia orientalna zachwyca długim okresem kwitnienia

Dorodne i wyjątkowe pachnące kwiaty lilii orientalnej są najczęściej spotykane w postaci białych, żółtych oraz różowych odcieni płatków.

Podczas planowania ogródkowej kompozycji warto także wziąć pod uwagę różową lilię XXL. Doskonale sprawdzi się również na pierwszym planie jak i w postaci bardziej zróżnicowanej kompozycji. 

Lilie drzewiaste powstały w wyniku działań hodowców

Te międzygatunkowe mieszańce zawdzięczamy połączeniu lilii orientalnych z trąbkowymi. Dzięki temu ruchowi powstały odmiany bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Wyjątkowo efektownym przykładem jest tutaj np. Lilia Anastasia – w czasie kwitnienia budzi skojarzenia z drzewkami liliowymi.

Lilie trąbkowe – wyjątkowe odmiany o podłużnych kwiatach

Niespotykany kształt kwiatów w połączeniu z żółtym środkiem sprawia, że nie sposób pomylić odmiany trąbkowe z innymi.

Pachnące lilie tygrysie 

Te odmiany pochodzą z kolei z Azji. Zachwycają mocnym zapachem i nakrapianymi płatkami. Sztywna łodyga i efektowne kwiaty powodują, że odmiany tygrysie doskonale sprawdzą się także jako kwiaty cięte, nadając pomieszczeniom wyjątkowego zapachu. Odmiana Tigrinium to jedna z bardziej popularnych lilii tygrysich – zwraca uwagę pomarańczowymi, nakrapianymi płatkami.

Lilia Martagon

Innymi słowy to lilia złotogłów – oryginalnie porasta tereny Azji oraz Europy. W Polsce jest dość rzadko spotykana oraz jest objęta ochroną prawną. Ta odmiana zwraca uwagę swoją delikatnością i filigranowymi kwiatami. Na początku uprawy mogą bywać kapryśne, jednak faza rozkwitu rekompensuje wszelki trud włożony w ich pielęgnację.

Teraz, kiedy wiesz już jak prawidłowo dbać o lilie oraz czym cechują się poszczególne odmiany – warto skupić się na wyborze odpowiednich gatunków do swojego ogrodu. Sprawdzą się zarówno solo, jak i w ramach wymieszania kilku gatunków.