Oświetlenie uliczne to ważny element każdego miasta niezależnie od jego wielkości. Warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, które są też oszczędne – jakie innowacyjne technologie są dostępne na rynku?
Oświetlenie a poziom bezpieczeństwa
Oświetlenie infrastrukturalne musi spełniać wysokie standardy. Światło w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu na drodze. Dobre oświetlenie podnosi poziom bezpieczeństwa, gdyż jest widno – sprawia zatem, że czujemy się pewniej na danym terenie, np. na ulicy, w parku, na chodniku, ścieżce rowerowej itd.
Przyszłością oświetlenia są systemy LED, gdyż takie diody zużywają dużo mniej energii niż tradycyjne, a zapewniają światło o porównywalnej mocy. Instalacja LED jest też korzystna dla środowiska naturalnego, czyli jest rozwiązaniem ekologicznym. Oświetlenie takie często posiada też zabezpieczenia, które są ochroną przed ew. wpływem różnych warunków pogodowych.
Rozwiązania LED – estetyka i oszczędność
Dlatego też tak ważne jest, jakie lampy drogowe oświetlają ulice danego miasta. Coraz częściej przeprowadzana jest modernizacje lub wymiana systemu na nowoczesny, inteligentny i ekonomiczny system LED, co może przyczynić się też do zaoszczędzania sporej kwoty. Odpowiednie oświetlenie drogowe to również szansa na zredukowanie kosztów eksploatacji. Poza tym wpływa na walory estetyczne okolicy, gdyż jest znacznie bardziej reprezentacyjne – najważniejsze, aby znalazło się w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta.
Oświetlenie drogowe i uliczne LED są bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Drogi i ulice wymagają dobrego systemu, światła wysokiej jakości i o odpowiedniej żywotności. Poza tym trzeba je dostosować do różnej pory dnia i nocy, co wynika z pogorszenia się widoczności oraz ze zróżnicowania natężenia ruchu drogowego.
Wysoka jakość materiałów
Kluczową kwestią jest też wykorzystanie odpowiednich materiałów i wykonanie oświetlenia. Lampy drogowe powinny być wykonane z najlepszych, solidnych i wytrzymałych materiałów. Wpływa to na jakość wytwarzanego światła, estetykę otoczenia, ale też obniża koszty eksploatacji – takie lampy drogowe i uliczne są energooszczędne, ale też nie wymagają częstej konserwacji.