Płyty cementowe i cementowo-włóknowe stały się niezwykle powszechne w branży budowlanej. Są wygodną opcją, gdy ktoś chce szybko i sprawnie budować. Niestety większość ludzi tak naprawdę nie wie lub nie rozumie, co sprawia, że są one lepszym rozwiązaniem niż sklejka i inne materiały o gorszych właściwościach.
Zalety płyt cementowych
Płyty cementowe są używane, ponieważ w porównaniu z płytami gipsowymi są wytrzymałe na obecność wilgoci i wycieków. Mają doskonałe właściwości pochłaniania i suszenia, dzięki czemu są również odporne na zmiany pogody, jak również na działanie szkodników. To sprawia, że jest to jeden z nielicznych materiałów dostępnych dla indywidualnych klientów, który jest niezwykle stabilny i trwały.
Na uwagę zasługuje też fakt, że choć montaż płyt cementowych może być uznany za bardziej skomplikowany w porównaniu do innych, tańszych i mniej odpornych materiałów, więc instalację warto zlecieć profesjonalnej firmie.
Kiedy wykorzystuje się płyty cementowe?
Płyty z cementu ze względu na swoje właściwości idealnie nadają się do podłóg, okładzin ściennych, a nawet do elewacji. W przeciwieństwie do sklejki nie ulegają degeneracji, nie rozpadają się w deszczu z powodu wilgoci i nie przyciągają termitów. Najczęściej jednak sięga się po płyty cementowe w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki, w których występują znaczne zmiany w poziomie wilgotności i temperatur.
Więcej informacji dotyczących różnych rodzajów płyt cementowych oraz ich zastosowania, można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/plyty-cementowe.
Dodatkowo płyta cementowa jest używana wszędzie tam, gdzie mają być zainstalowane płytki, ponieważ pozwala wzmocnić konstrukcję nośną. Płytę cementową można nałożyć na istniejącą podłogę drewnianą, aby przygotować powierzchnię dla nowych płytek, na górze szafek, aby utworzyć blaty, lub zamontować poziomo na ścianie, aby utworzyć podłoże do stosowania dekoracyjnych tynków, takich jak sztukaterie.