Projektowanie placu zabaw – jaka nawierzchnia?

Plac zabaw, to miejsce w którym dzieci mogą spędzać długie godziny na zabawie. Maluchy wyładowują tam swoją energię, spotykają się z rówieśnikami i bawią się na świeżym powietrzu. Powinien on być bezpieczny i przyjazny. Na placu zabaw, znajdują się liczne atrakcje jak np. huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, domki itd. Dzieci, bardzo lubią z nich korzystać, jednak niestety w wielu przypadkach wystarczy bardzo niewiele, żeby po prostu spaść. Maluch, może się też przewrócić biegając czy bawiąc się w berka. Dlatego, projektanci takich placów, musza zwrócić dużą uwagę na dobór odpowiedniej nawierzchni, która spełnia wszystkie normy.

Jaka powinna być nawierzchnia na placu zabaw?

Przede wszystkim zgodnie z polskimi i europejskimi normami, na każdym placu zabaw powinna być wyznaczona powierzchnia tzw. bezpieczna, czyli obszar obok danego urządzenia i pod nim, w którym nie powinny być umieszczone, żadne przeszkody. Powierzchnia bezpieczna, powinna być także wykończona materiałem, który w razie jakiegoś upadku, zamortyzuje upadek. Jest ona szczególnie istotna, w przypadku wszystkich wysokich atrakcji. To jak duża, będzie ta strefa, zależy przede wszystkim od wysokości, z jakieś może nastąpić upadek.

Jeśli chodzi o materiał, który może być wykorzystany do wykonania nawierzchni na placach zabaw, do dyspozycji jest kilka rozwiązań. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie: https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne. Przede wszystkim warto wyróżnić tzw. nawierzchnie sypkie, wykonane np. z piasku czy kory. Jednak w ostatnim czasie, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są płytki, które wykonano z tworzyw syntetycznych. Mogą one mieć ostać gumowej kratki lub dywanu. Ich największą zaletą, jest to, że są miękkie, przez co bardzo dobrze amortyzują ewentualne upadki i wywrotki. Tego typu materiały są dostępne w bardzo różnych kolorach, dlatego można je z powodzeniem dobrać np. do kolory ławek czy stelaży poszczególnych sprzętów.

Na placach zabaw, nie mogą się pojawić nawierzchnie, które wykonano z twardych materiałów jak np. kamień, cegła, beton. Mogą one być bardzo groźne i upadek na takie podłoże, może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje i może być bardzo bolesny.

Projektanci i wykonawcy, podczas budowy placu zabaw, powinni zwrócić uwagę czy dana firma, zajmująca się produkcją nawierzchni syntetycznej posiada wymagane certyfikaty, które określają wysokość bezpiecznego upadku. Jest to niezwykle ważne, dla bezpieczeństwa dzieci, które będą korzystać z dostępnych tam atrakcji.