Dom parterowy – wady i zalety

Domy parterowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Ich zaletą jest brak schodów, lekki wygląd i prosta konstrukcja. Parterówki mają jednak również swoje wady, do których należą ograniczenia dotyczące działki oraz konieczność wykopania dłuższych fundamentów.

Określenie „dom parterowy” pochodzi z francuskiego wyrażenia par terre, które oznacza ‘stojący na ziemi lub związany z ziemią’. Jest to rodzaj budynku, który łatwo wkomponowuje się w otoczenie ogrodu i tarasu, tworząc z nimi niejako spójną całość.

Zalety domów parterowych: brak schodów, prosta konstrukcja, łatwa komunikacja

Głównym atutem domów parterowych jest fakt, że są zbudowane na jednym poziomie. Do wzniesienia ścian w budynku o takim układzie mogą być wykorzystane np. bloczki komórkowe ytong. Jednopoziomowa konstrukcja domu wpływa na łatwą dostępność wszystkich pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, gdy w domu będą mieszkać małe dzieci lub osoby w starszym wieku. Taki układ sprzyja komunikacji i integracji domowników. Brak schodów to również oszczędność miejsca. Wolną przestrzeń możemy przeznaczyć np. na kącik gabinetowy. Miłośnicy schodów nie muszą jednak całkowicie z nich rezygnować. Jednym z rozwiązań jest zbudowanie dwóch lub trzech schodków w salonie. Celem takiego zabiegu architektonicznego jest zróżnicowanie poziomów w dużych i często otwartych pokojach dziennych. Wymieniając zalety domów parterowych, należy także wspomnieć o niższych kosztach związanych z budową domu parterowego w stosunku do domu kondygnacyjnego.

Jakie wady mają domy bez schodów?

Jednym z najpoważniejszych ograniczeń dotyczących budowy domu parterowego są wymiary działki. Taki budynek wymaga dosyć dużej i szerokiej działki, ponieważ ma rozłożystą bryłę. W porównaniu z domem piętrowym o takiej samej powierzchni potrzebna jest zwykle dwukrotnie większa przestrzeń. Nie sposób wskazać minimalnych wymiarów działki potrzebnej do wybudowania domu parterowego, ponieważ zależy ona od wielkości budynku. Przeszkodą mogą być także zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Dach w domach parterowych ma najczęściej spadek 20‒30⁰. Jeżeli warunki zabudowy określają konieczność wybudowania domu o wyższym kącie nachylenia dachu, konieczne może okazać się wzniesienie domu piętrowego. W przypadku parterówki zastosowanie większego nachylenia dachu oznaczałoby zwiększenie powierzchni nieużytkowej w budynku. Zdaniem niektórych osób wadą domów jednopoziomowych jest również trudność w oddzieleniu strefy dziennej od nocnej. W przypadku domów piętrowych taki podział ułatwiają schody. Parterówki wymagają zaś dobrego przemyślenia układu poszczególnych pomieszczeń. Kolejną wadą jest to, że budowa domu jednopiętrowego wymaga wykopania dłuższych fundamentów ‒ wynika to z faktu większej powierzchni rzutu przyziemia.