QLED czy OLED? Telewizor z jaką technologią wybrać?

Decyzja o kupnie telewizora to prosta sprawa, ale wybór konkretnego modelu już nie. Rynek obfituje w interesujące modele najnowszej technologii, m.in. QLED, 4K, OLED czy inne. Poniżej kilka wskazówek, jak wybrać idealny telewizor – funkcjonalny i o ciekawym designie.

Nowoczesny telewizor dostarczy nam sporą dawkę frajdy i rozrywki. Oglądanie filmów czy seriali w domu nie będzie się znacznie różniło od seansu w kinie. Odpowiedni model, np. Samsung QLED TV Q7C, zapewni nam wyjątkowo ostry obraz i wspaniałą paletę barw. Warto postawić na nowoczesny design, jeśli zależy nam na aranżacji wnętrz równie mocno jak na technologiach.

Nie mamy jednak wątpliwości, że trendy na tym rynku wyznaczają dwaj koreańscy producenci, czyli Samsung i LG. Ta pierwsza oferuje technikę LCD i kwantowej kropki, a LG z kolei matryce organiczne. To popularne i cenione rozwiązania, które sprawiają, że są one niemal bezkonkurencyjne.

QLED czy OLED?

Trzeba przyznać, że technologia LCD długo była na topie, ale obecnie to telewizory QLED oraz OLED ścigają się o pozycję lidera. To modele dwóch najważniejszych producentów – Samsunga oraz LG. Wybór jednego z telewizora tych firm to dla wielu z nas prawdziwy dylemat. Telewizory te cieszą się świetnymi opiniami klientów i najwyższymi ocenami jakości obrazu. Warto zatem obejrzeć kilka modeli, np. QE65q7FAMTXXH, a potem podjąć decyzję.

Samsungi, czyli popularna seria QLED, mają kilka interesujących cech. Świetną matrycę, dobrze rozwinięte aplikacje mobilne, nowoczesne rozwiązania, funkcjonalny system operacyjny Tizen itd. Ponadto pięknie prezentują się w salonie, bo możemy zupełnie schować przewody. Wystarczy ustawić w salonie jeden z modeli, np. QE65q7FAMTXXH. Jeśli lubimy, rozważmy też modele typu Curved, czyli z zakrzywioną matrycą.

OLED-y zaś wyposażono w cienką matrycę organiczną, w której każdy z pikseli świeci własnym światłem. Aplikacje mobilne do obsługi nowoczesnego funkcjonalnego systemu webOS 3.5 to kolejna ich zaleta. Warto też wspomnieć o designie, gdyż topowe modele powiesimy bez wieszaka!

Konkretne modele a budżet

Co prawda dużo zależy od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup telewizora. Topowe modele oferują zwykle najlepszą jakość obrazu oraz innowacyjne technologie. Z kolei Smart TV można już znaleźć w większości telewizorów, nawet w podstawowych modelach.

Trzeba starać się wybrać najlepszy model zgodny z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Dla jednych będzie to QLED TV Q7C, inni zaś zdecydują się na zakup konkurencyjnego modelu.  Nie warto zastanawiać się, co jest lepsze – OLED czy QLED – ale skupić się na swoich potrzebach i wybrać zgodnie z nimi.