Rodzaje wózków podnośnikowych

Tak jak rynek motoryzacyjny oferuje wiele rodzajów samochodów, sprawdzających się dla osób i przedsiębiorstw o różnych wymaganiach, tak i rynek producentów wózków podnośnikowych oferuje różne rodzaje wózków widłowych.

Warto zapoznać się z tą szeroką ofertą razem ze specjalistami w dziedzinie wózków widłowych z firmy Irapol, by móc wybrać idealny egzemplarz do pracy na swoim magazynie.

Podstawowy podział ze względu na napęd

Podstawowe rodzaje wózków widłowych wyodrębniane są ze względu na rodzaj zastosowanego w nich napędu. Pierwszy typ to wózki widłowe z napędem elektrycznym, które bardzo dobrze sprawdzają się w magazynach zamkniętych, w których można wygospodarować miejsce na stację ładowania baterii i wykorzystać zalety elektrycznego wózka widłowego. Drugi rodzaj wózków widłowych to wózki z napędem spalinowym. Te sprawdzają się z kolei świetnie w magazynach otwartych albo mniejszych powierzchniach, gdzie trudno o zapewnienia wystarczającego miejsca do ładowania wózka. Wózki widłowe z napędem spalinowym nie potrzebują także długiego czasu na ładowanie akumulatora, dzięki czemu zapewniają bardziej płynną pracę w magazynie. Trzeci rodzaj wózków widłowych to wózki z napędem LPG – to bardziej ekonomiczna opcja niż wózki widłowe z napędem spalinowym. Także dobrze sprawdzają się w magazynach na otwartej powierzchni.

Podział ze względu na funkcje

Rodzaje wózków widłowych w podziale ze względu na funkcje są katalogiem, który trudno zamknąć. Można tutaj wymienić proste ręczne wózki paletowe, pchane przez operatora, które sprawdzą się w małych, niewymagających dużej mechanizacji magazynach. Na drugim biegunie wymagań przedsiębiorców są z kolei wózki widłowe terenowe, specjalnie skonstruowane tak, by pracować w trudnym terenie i sprostać wymaganiom pokonywania różnych przeszkód. Wysokie magazyny wymagać mogą posiada specjalnego wózka widłowego wysokiego składowania, umożliwiającego dosięgnięcie z ładunkiem miejsc składowania znajdujących się kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Można wymienić także rodzaje wózków widłowych dla specjalistycznych branż – na przykład w portach stosowane są wózki kontenerowe, przeznaczone do przenoszenia wykorzystywanych w tej branży kontenerów.

Podział ze względu na typ prowadzenia

Najczęściej mamy do czynienia z wózkami widłowymi prowadzonymi przez kierowcę, siedzącego na fotelu znajdującym na się wózku. Wózki jednojezdniowe mogą jednak być także prowadzone przez człowieka, mogą zawierać podest, na którym stoi operator, a także mogą być sterowane zdalnie, co oznacza, że człowiek operujący tym pojazdem znajduje się całkowicie poza obszarem pracy wózka.