Śruby z łbem stożkowym – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym DIN 7991 są dostępne w kilku wersjach, a także w różnorodnych klasach wytrzymałości. Mogą być wykonane zarówno ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2 (INOX), jak również i ze stali kwasoodpornej A4.

Charakterystyka DIN 7991

Śruby imbusowe z łbem stożkowym DIN 7991 w głównej mierze występują w trzech klasach wytrzymałości mechanicznej – 8.8 / 10.9 a także 12.9.

Wkręty ISO 10642 z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym mogą posiadać różne powłoki, między innymi surową (czyli brak powłoki), ocynkowaną galwanicznie lub ocynkowaną płatkowo (dacromet / geomet). Ponadto śruby z łbem stożkowym mogą posiadać gwint metryczny lub calowy. W zależności od materiału i użytej powłoki, śruby występują w różnych kolorach – są oferowane w kolorze czarnym lub stalowym.

Ich łeb posiada rozstaw wynoszący kąt rozchylenia 90 stopni, a gwint jest zakończony charakterystycznym ścięciem. Śruby tego typu są wyrobami hartowanymi, w związku z czym – odpowiednio zastosowane – są bardzo trwałe.

W zależności od wybranego materiału śruby, DIN 7991 posiadają różnorodne wymiary. Średnica łba liczy od około czterech milimetrów nawet do trzydziestu dziewięciu milimetrów. 

Zastosowanie śrub DIN 7991 z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym

Śruby imbusowe z łbem stożkowym ISO 10642 występują we wspomnianych trzech klasach wytrzymałości 8.8, 10.9, a także 12.9. Śruby z łbem stożkowym na imbus znajdują swoje zastosowanie w głównej mierze w przemyśle, motoryzacji, a także przy budowie maszyn. Ich najważniejszym celem jest zlicowanie łba śruby z powierzchnią materiału. 

Należy wspomnieć jednocześnie, że elementy złączne według DIN 7991 charakteryzują się zmniejszoną wytrzymałością. Jest to spowodowane geometrią łba zgodnie z ISO 898-1.  Zastosowanie zatem wkrętów wymaga sprawdzenia sytuacji montażowej, tak aby uniknąć zerwania elementu.

Oferta firmy Stalmut

Oprócz śrub ISO 10642 z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym, w ofercie firmy Stalmut można znaleźć inne rodzaje produktów tego typu. Szeroki wybór gwarantują między innymi śruby pasowane, imbusowe z obniżonym łbem, z łbem kulistym podkładkowym, a także śruby z łbem sześciokątnym, dwustronne, z łbem kwadratowym wieńcowym, oczkowe, z łbem walcowym, z rowkiem i otworami, kciukowe, z łbem radełkowanym i wiele innych.

Zarówno z wkrętami DIN 7991, jak i innymi produktami, firma Stalmut oferuje fachowe doradztwo oraz szczegółowe informacje na ich temat, tak aby każdy klient miał pewność własnego, właściwego wyboru poszczególnego produktu względem zastosowania.